Nejvíce zabíjející infekční nemoc na světě. Tuberkulóza je extrémně odolné a nebezpečné onemocnění
Doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové, je dnes naším hostem. 24. březen je Světovým dnem boje proti tuberkulóze. Právě tento den roku 1882 německý lékař Robert Koch oznámil svůj objev tuberkulózního bacilu, což otevřelo cestu k dalšímu zkoumání a léčbě tohoto onemocnění.
Na co má Světový den boje proti tuberkulóze konkrétně upozornit?
Má upozornit na to, že v celém světě je tuberkulóza v tuhle chvíli opět nejvíce zabíjející infekční nemocí. Není to ale homogenní na celé planetě. Česká republika patří s několika málo evropskými státy a a Kanadou, Spojenými státy, Novým Zélandem, Austrálií a Japonskem, mezi ty šťastné země, kde je těch pacientů výrazně méně.
A důvod, proč na tuhle nemoc Česká pneumologická a fyziologická společnost upozorňuje, je ten, že krásný poklesový trend v posledních 20 letech se teď po covidu víceméně obrátil zpátky.
Vrátili jsme se v počtech zhruba o 10 let zpátky. Je mírný vzestup počtu případů, ale pořád jsme pod magickou hranicí 5 případů na 100 000 obyvatel, což je hranice zemí, které mají nízké riziko. Ale situace se už u nás přestala zlepšovat.
Mykobakteria nemají rády slunce a dezinfekci, ale jinak jsou původci tuberkulózy schopni přežívat desítky let ve spícím stavu.
Doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové
Tuberkulóza, známá také pod názvem souchotiny, je závažné infekční onemocnění a v 19. století patřila mezi nejčastější příčiny úmrtí. Jak je možné, že je aktuální stále i v současné době?
Je to extrémně odolné infekční onemocnění. Představte si, že se uvádí, že třeba v některých chýších, kde několik desítek let poté, co už tam nebydlí lidé, se najdou životaschopná mykobakteria. Oni nemají rádi slunce a dezinfekci, ale jinak jsou původci tuberkulózy schopni přežívat desítky let ve spícím stavu.
Čtěte také
Je to velmi nebezpečná infekce, která naštěstí není tak snadno přenosná jako běžné virózy. Ale bohužel, když se najde a léčí se, tak se musí léčit extrémně dlouho, třeba půl roku.
Zlepšilo situaci nějak v minulosti používání antibiotik? To byl konkrétně u tuberkulózy jistě důležitý přelom.
Přesně tak. Byly takové dva přelomy. Byly to antituberkulotika, čili antibiotika proti tuberkulózním bacilům, a pak to byla také očkovací strategie, která velmi pomohla hlavně v 50. letech minulého století.
Pro vaši informaci, v první polovině 20. století, a to není tak dávno, v Čechách umřelo asi 600 000 lidí na tuberkulózu. Čili byl to v podstatě obrovský zabiják a antituberkultika a antibiotika proti mykobakteriím spolu s očkováním udělaly úplně zásadní změnu. Velká část pacientů se úplně vyléčila, protože léčba předtím byla málo účinná.
Vakcína proti tuberkulóze bohužel chrání jen ty nejmenší. Na nic jiného nebyla vyvinuta. Vakcíny pro dospělé jsou zatím ve vývoji.
Doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové
Jak je to s očkováním v současnosti?
Očkování teď není doporučováno v zemích, které mají podobně nízký výskyt nemoci jako my. Protože to očkování má své benefity, ale i svá rizika. Ten benefit je bohužel pouze pro ty nejmenší, kde chrání před nejtěžšími formami onemocnění.
Očkování samo o sobě někdy přináší postvakcinační reakci, která třeba znemožní nebo zpozdí ostatní očkování, která jsou důležitější. Tedy z toho důvodu se ve více zemích, jako je Česká republika nebo Anglie či Německo, už dlouho neočkuje. V Čechách jsme k tomu neočkování přistoupili relativně pozdě, ale na počtu nových případů se to nijak neprojevilo.
Čtěte také
Ale co třeba cestovatelé, kteří se chystají zemí, kde mohou být ohroženější. Tam je očkování vhodné?
Právě, že ne. Není vakcína jako vakcína a vakcína proti tuberkulóze bohužel chrání opravdu jen ty nejmenší. Na nic jiného nebyla vyvinuta a na nic jiného nefunguje. Vakcíny pro dospělé jsou zatím ve vývoji, žádná ještě není komerčně dostupná. Čili čekáme na vakcínu.
A bude to pro nás velmi potřebná vakcína. Například pro osoby, které se dostanou do stavu poklesu imunity, nebo to jsou pracovníci rizikových povolání. Zatím ovšem takovou vakcínu nemáme. Nikdo na světě.
Celou radioporadnu s Doc. MUDr. Vladimírem Koblížkem, Ph.D., přednostou Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové, o tuberkulóze si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Kolik stojí život?! Seriál rozhlasových reportáží „Nemocnice na soutoku“. Plicní klinika
Plicní klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové prošla za více než 70 let své historie značným vývojem.
-
Desetileté děti kouří a jejich okolí nic nepozná. Místo...
Sociální pracovnice v Hradci Králové upozorňují na nepříznivý trend. Stále častěji se setkávají s tím, že děti na základních školách kouří, někdy i na prvním stupni...
-
MUDr. Nevoránek: Chronická obstrukční plicní nemoc je takový bratr, který má sestřičku, což je astma
Včera byl Světový den chronické plicní obstrukční nemoci, dnes je Mezinárodní nekuřácký den. Spolu to určitě souvisí a my se těmto problémům budeme teď věnovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.