Dagmar Ruščáková: Lavičky

3. červen 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lavička
0:00
/
0:00

Les voněl sluníčkem, jehličím a svěžím jarem. Psi rejdili čumáky v nízkém podrostu a já si znovu po letech připomněla, jak moc krásný je les nad královédvorským hřbitovem. Šla jsem zadem, kolem lomu, a najednou vidím, že u cesty je postavená lavička. Hezká, bytelná, zvoucí posedět a pokochat se tou krásou.

Cestou jsem jich viděla ještě několik a měla jsem z nich radost. Lavičky jsou totiž velmi důležité – a to nejen tehdy, když vás zrovna bolí nohy. Jsou totiž jedním z nezbytných prvků veřejného prostoru. A lidé veřejný prostor zvoucí k setkávání, postávání, popovídání, randění a tak trochu i snění velmi potřebují.
Jsme totiž od přírody tvorové společenští a společnosti se daří tam, kde má vhodné prostředí. Kde je bezpečno a jsou pohodlně dostupná vhodná místa, kde se mohou košatět mezilidské vztahy. A tam, kde lidské vztahy košatí, bývají lidé zdravější a spokojenější.
Dobří architekti vědí, jak důležité jsou široké a pohodlné chodníky, všelijaké proluky a kouty, kde provoz nezabrzdí zapovídané babičky, hrající si děti nebo postávající parta puberťáků. Náměstí jsou potom srdcem měst a obytných čtvrtí. Sama jsem zažila, jak zesmutněl Dvůr Králové, když tamější náměstí kvůli zdlouhavé rekonstrukci roky pořádně nefungovalo!
Už naši předkové znali hodnotu lavičky pod lípou. My jsme se po dlouhém období neúcty k městské přírodě přece jen naučili stromy nejen kácet, ale také sázet a trochu o ně pečovat. Nebylo by od věci vedle těch stromů ještě občas zasadit i lavičku. Však na ní také umí ledacos vykvést.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...