Dagmar Ruščáková: Koně, koníčky, koně…

7. srpen 2022

Stojím vedle koňského boxu a díváme se na sebe. Na jedné straně já, na druhé nádherný bílý hřebec. Kolem nás znějí hlasy komentované prohlídky, ale pro mě se na okamžik zastavil čas. Ozve se zafrkání a velká koňská hlava se skloní k mé připravené ruce. 

Čtěte také

Něžně hladím jemné chřípí, kůň mi klidně oddechuje do dlaně a najednou mám pocit, jako by se zacelila rána v mé duši - rána, o které jsem vůbec nevěděla, že ji mám.

Výlet do Národního hřebčína v Kladrubech jsem plánovala dlouho, ale došlo na něj až v půlce července. Já i můj muž jsme se jednoduše těšili na koně. Naprosto jsem netušila, jak silný zážitek to pro mě bude. Toho dojetí… ale proč?

S naprosto nelogickou láskou ke koním jsem se patrně už narodila. Nikdo v rodině koně neměl, nejezdil na nich, nic. A já výskala radostí od chvíle, kdy jsem koně poprvé viděla. Nikdo tu vytrvalou a neslábnoucí mánii moc nechápal. Moje maminka občas říkala, že se neměla jako těhotná chodit dívat na koně z Xaverovského hřebčína - třeba bych pak byla normální!

Koně

Mluvila jsem o koních, kreslila koně, četla o koních a od nějakých dvanácti pak konečně chodila na jízdárnu a skutečně u koní byla. Víte, v sedmdesátých letech v Praze to s koňmi opravdu nebylo jednoduché… Přestala jsem jezdit už na vysoké, ohromné nároky na brigádnické hodiny se těžko srovnávaly se studiem. 

Čtěte také

Můj život šel dál bez aktivní koňské přítomnosti. Nelitovala jsem - žila jsem dobře, zajímavě, hodně cestovala. Mými průvodci se stali psi - další z mých zvířecích lásek.

Fotek a videí s koňmi mám plný Facebook, reálné vídám skoro denně - na venkově o ně dnes naštěstí není nouze. Ale… už roky jsem se vlastně žádného koně nedotkla! Nikdy by mě nenapadlo, jak strašně mi to chybí.

A tak vám s nedělním ránem nenápadně připomínám - nezapomínejte na své dětské lásky, na touhy, které vás formovaly. Ony nemizí, jen v běžném životě občas zapadají prachem. Foukněte do prachu, možná budete překvapeni, co se pod ním skrývá!

Koně
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.