Dagmar Ruščáková: Když na vás mluví stroj
Není to tak dlouho, co mi pod kapotu vlezla mlsná kuna a okousala v motoru jeden z kabelů. Auto naštěstí zůstalo pojízdné - byť jen podmínečně. Když si v servisu technik sedl za volant a naběhl palubní počítač, tak se na mě ten chlapík podezíravě podíval a zeptal se: „Vy to máte anglicky naschvál?" Přikývla jsem.
To je totiž tak. Součástí palubního počítače je i navigace, která přejímá jazyk z celkového nastavení. A navigace na řidiče mluví. Pokud jedete daleko a cestu neznáte, je s vámi takový hlas spoustu hodin. Navíc vás ten hlas... řekněme si to upřímně... komanduje. Je tedy poměrně důležité, aby vás pokud možno nerozčiloval už sám o sobě.
Moje první navigace byla v autě, které jsme před lety používali v Anglii, takže byla v angličtině. Měla ženský hlas a já jsem jí říkala Sybila. Byla fajn, většinou trefila, ale někdy mi šíleně lezla na nervy. Většinou tehdy, když jsem nestačila správně odbočit - nebo to nešlo a ona o tom nevěděla - a pak jsme se nemohly dohodnout, jak dál. Ano, přiznám se, že na navigaci mluvím a občas se s ní i hádám!
Když jsem si později dokoupila navigaci do svého auta, nastavila jsem si zase angličtinu. Byla jsem na ni zvyklá a byly k dispozici lepší hlasy. Ráda jsem třeba jezdila s Jerrym - vždy zachoval klid a měla jsem dojem, že mě chápe, i když jsem zase neodhadla, která je to vlastně ta druhá vpravo.
No a v onom okousaném autě je pro mě čeština neposlouchatelná. Nevím, jestli je to jen nezvyk nebo tam je syntetický hlas, ale angličtina mi prostě zní líp. A mám k tomu ještě jednu soukromou zábavu - někdy je to jen pro zasmání, ale jindy tak trochu hádanka. Ano, mluvím o snaze anglického hlasu vyslovit názvy českých měst a vesnic. Slyšela jsem od ní ledacos, ale je statečná.
Zatím tu bitvu prohrála jen dvakrát - jednou se Žďárem nad Sázavou a podruhé s Českou Třebovou!
Dagmar Ruščáková, novinářka a publicistka, šéfredaktorka internetového deníku o zvířatech a lidech Dedeník a externí spolupracovník Českého rozhlasu Hradec Králové.
Související
-
Dagmar Ruščáková: Stárnout s grácií
Dívala jsem se na obrázek krásné ženy v bílých plavkách, elegantně naaranžované na jakémsi kameni, a popuzeně četla titulek, který článek uváděl: „Jak stárnout s grácií.“
-
Dagmar Ruščáková: Receptové dědictví
Když jsem se na Dedeníku kochala krásně vyvedeným receptem Šárky Škachové na klasické české lívance, všimla jsem si její výzvy - nezapomínejte na staré recepty!
-
Dagmar Ruščáková: Ovoce je zdravé, ale...
Byl to jeden z příkazů, který mi nevadil, protože jsem s ním většinou souzněla - jez ovoce, je zdravé! Když jsem byla malá, znamenalo to ovoce, které rostlo na zahradě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.