Dagmar Ruščáková: Receptové dědictví
Když jsem se minulý týden na Dedeníku kochala krásně vyvedeným receptem Šárky Škachové na klasické české lívance, všimla jsem si její výzvy - nezapomínejte na staré recepty! Umějí nás přípravou i chutí přenést do časů a k lidem, na které už jenom vzpomínáme.
Přemýšlela jsem o tom, jestli já sama přenáším receptovou historii naší rodiny dál a zmocnily se mě pochybnosti. Ne, že bych s láskou nevzpomínala na dobroty, které nám připravovala maminka a babička, ale… když ony se časy mění. Dám vám příklad.
Moje babička se narodila před sto lety a nejméně polovinu svého života bojovala s tím, jak rodinu vůbec nasytit. Když přišly lepší časy, tedy byly k dostání všechny základní potraviny a z masa aspoň ten bůček, nemohla se nabažit třeba… másla.
Když si vezmu dnešní snahu redukovat tuk v jakémkoliv jídle, nemohu nevzpomenout na babičku, která usmažené řízky skládala do horkého pekáčku a prokládala je střípky másla - pro chuť i vůni. Věřte, že to byly nejlepší řízky, jaké jsem kdy jedla! Jenže dnes jsem na palubě s těmi, kdo si řízky dopřejí jen občas, a ještě je před podáváním spíš než máslem prokládají papírovými ubrousky.
Nebo jiná kapitola - sladká jídla. Babička i maminka je dělaly často, klidně i k večeři. Babička proslula především ovocnými knedlíky, zatímco maminka zase dělala naprosto úžasný rýžový nákyp a její žemlovka nebyla žádná z nouze cnost!
Sama jsem dřív dětem vařila všechna tato jídla, ale poslední roky je už dělám jen výjimečně. Proč? Všichni je mají stále rádi, ale chápete… toho cukru! Snacha už z tohoto pohledu hlídá nejen sebe, ale i vnoučata a já ji v tom podporuju.
Jenže… co ta rodinná receptová tradice? Inu, musejí se hledat jiné cesty. Třeba tím, že se z babiččiných a maminčiných obyčejných každodenních jídel stanou jídla slavnostní.
Dagmar Ruščáková, novinářka a publicistka, šéfredaktorka internetového deníku o zvířatech a lidech Dedeník a externí spolupracovník Českého rozhlasu Hradec Králové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.