Čínskou medicínou proti bolesti. Akupunktura i masáže doplňují západní lékařské postupy

16. únor 2018

V Hradci Králové mohou pacienti vyzkoušet čínskou medicínu v Česko-čínském centru v tamní fakultní nemocnici. Tradiční čínská medicína doplňuje západní lékařské postupy. Má pomáhat hlavně u chronických bolestivých onemocnění.

MUDr. František Musil a tradiční čínská medicína v naší radioporadně.

První česko-čínská ambulance dokáže za den vyšetřit desítku pacientů, říká vedoucí centra MUDr. František Musil: „Zatím máme akupunkturu, podpůrné podávání bylin a masáže tuina. Do budoucna chceme spolupracovat se specialisty, kteří se zabývají cvičením taj-či a čchi-kung.“

Masáž (ilustrační foto)

Centrum je otevřené všem, kromě dětí, těhotných a psychiatrických pacientů. Čínská medicína má podle lékařů hlavně doplnit tu západní. Chtějí tady léčit především chronickou bolest a pár vybraných diagnóz. Nikdy to nebude systém, který by západní medicínu nahradil, ale bude ji doplňovat.

Někteří lékaři se staví k čínským metodám různě, mnoho jich bere východní postupy za šarlatánství a alternativní medicínu.

MUDr. František Musil v naší radioporadně s moderátorkou Blankou Malou
autoři: Milan Baják , Blanka Malá
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.