Čeští a polští hasiči cvičili společně ve skalách. Pro případ, že by se někdo ztratil nebo zranil

15. září 2018 10:37

Návštěvníci Adršpašsko-teplických skal se mohli setkat s desítkami zasahujících hasičů. Ne, nikde nehořelo a ani se nikdo ve skalách neztratil nebo nezranil. Hasiči se ale v rámci cvičení připravovali na to, kdyby k podobné situaci došlo. A přizvali k tomu i kolegy z Polska. 

Hasiči z Královéhradeckého kraje tentokrát přizvali i kolegy z kraje Libereckého a vydali se do romantického, ale zároveň svým způsobem i tvrdého a nebezpečného prostředí Adršpašsko-teplických skal.

Česko-polský hasičský slovník sestavili dobrovolní hasiči z Červeného Kostelce!

Česko-polský hasičský slovník sestavili dobrovolní hasiči z Červeného Kostelce

Dobrovolní hasiči z Červeného Kostelce mají nové auto a k tomu vybavení za 200 tisíc korun. Je to výsledek rok trvajícího projektu česko-polské spolupráce, díky kterému vznikl například i slovník nejčastěji používaných hasičských výrazů.

Náplň cvičení přiblížil David Pouč, hlavní instruktor krajských hasičů pro práci ve výšce: „Jde v podstatě o vyhledání nějaké osoby, která má nějaký ať už zdravotní problém, nebo třeba jen zabloudila. A je třeba následně provést její záchranu. A samozřejmě týmy neznají zadání, takže až na konkrétním místě budou informováni, jaký úkol je čeká."

Týmy se střídaly na osmi stanovištích, zadání byla od jednodušších jako resuscitace na místě a krátký transport až po komplikované úkoly jako sundání zraněné osoby z visu v laně po pádu horolezce ve skalách.

A hasiči se do plnění úkolů pustili se vší vervou. Vedle toho, že jde o fyzicky velmi náročné cvičení, je to zároveň činnost, která hasiče-lezce i baví.

Čeští a polští hasiči cvičili společně ve skalách

Dušan Jičínský, velitel stanice U Přívozu v Hradci Králové a člen lezecké skupiny, potvrzuje, že podobné akce jsou potřeba: „Člověk se musí připravovat pravidelně po celý rok. Opakovat si věci, které se už naučil. Prostě to stále opakovat, aby se mu to dostalo pod kůži. Protože co se nepoužívá, to se zapomíná."

A podle Dušana Jičínského jsou nutné i hasičské specializace - výjezdových hasičů je v republice kolem šesti a půl tisíce, přibližně tisícovka z nich má nějakou specializaci.

Doktor, horolezec a znalec místopisu v jedné osobě. To vše musí být člen skalní záchranné služby

Skalní záchranná služba už 18 let pomáhá složkám Integrovaného záchranného systému

Skalní záchranná služba z.s. je dobrovolné občanské sdružení, které bylo založeno v lednu 2000 na základě iniciativy horolezců, turistů a hasičů okresu Náchod. V říjnu 2000 se stala Skalní záchranná služba kolektivním členem Českého červeného kříže.

Lezců je v Královéhradeckém kraji zhruba 75 a ročně vyjedou k desítkám zásahů, doplňuje Dušan Jičínský: „Lezci jsou v kraji určitě zapotřebí. Protože jsou různé zásahy a typy událostí, kdy je jednodušší použít lezeckou techniku, než to překonávat jiným způsobem. Víceméně každý hasič u sboru se musí dostat dolů a lezec se musí umět dostat i nahoru."

A proč spolupráce právě s Poláky? To vysvětlila mluvčí krajských hasičů Martina Götzová: „Každý máme trošku jiné vybavení. Někdo je zvyklý na trošku jiné postupy. A my se potřebujeme sladit, protože opravdu dochází k těm situacím, kdy se ocitneme u společného zásahu. Jak Češi a Poláci. Abychom se dokázali dorozumět, abychom se znali. Abychom věděli, jak bude každý reagovat. Od toho tu jsou tyto společné výcviky."

Vedle hasičů-lezců budou spolu v říjnu cvičit i hasiči-potápěči a výměnná stáž čeká ještě v září i pracovníky operačního a informačního centra.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související