Hasiči se letošní léto pěkně zapotili. V Královéhradeckém kraji bylo dvakrát víc požárů než loni

31. srpen 2018

K požárům vyjížděli letos v létě hasiči v Královéhradeckém kraji prakticky dvakrát častěji než v loňském roce za stejné období. V případě požárů lesních, polních a travních porostů statistiky dokonce ukazují až trojnásobný nárůst případů. 

Detektivové od hasičů přehrabují popel. Zjistit příčinu požáru je napínavá skládačka mnoha stop

Zjistit příčinu požáru je namáhavá a špinavá práce

Je to pár dní, co v Horním Maršově v Krkonoších hořel chátrající barokní zámek. Vyšetřování příčin požáru pokračuje. Proto vám chceme představit práci nejen těch, kteří takové velké požáry hasí, ale také těch, kteří je pak vyšetřují a zjišťují příčiny jejich vzniku. 

Extrémní sucho trápí nejen naši přírodu, ale přidělává starosti také hasičům. Konkrétně v Královéhradeckém kraji vyjížděly jednotky požární ochrany v letním období od 1. 6. do 30. 8. k celkem 366 případům požárů, což je dvakrát tolik, co za stejné období v loňském roce.

Nejcitelnější nárůst evidují hasičské statistiky u požárů lesních, polních a travních porostů, které hoří letošní léto třikrát častěji než loni. Navýšil se i počet požárů zemědělských strojů.

Od začátku roku 2018 do konce srpna likvidovali hasiči v Královéhradeckém kraji už 760 požárů, čímž pokořili celkový počet požárů za celý loňský rok 2017 (685 událostí).

Požár kombajnu v Nepolisech - červenec 2018

Podle aktuálního vývoje lze předpokládat, že do konce letošního roku padne hranice tisícovky požárů, jako tomu bylo v rekordním roce 2015. Tehdy se kraj také potýkal s velkým suchem a bylo taktéž vyhlášené období mimořádných klimatických podmínek.

Požár stohu slámy v Českém Meziříčí - červenec 2018

Za nárůst počtu požárů může jednoznačně velké sucho, které sužuje celou Českou republiku. Se suchem se pojí také větší prašnost, což znamená vyšší riziko vzniku požáru. Vyšetřovatelé hasičů evidují od začátku roku dva požáry s nejvyšší škodou 10 milionů korun.

V jednom případě způsobil škodu požár kombajnu u Nepolis na Hradecku 5. 7. 2018. Při provádění zemědělských prací došlo k technické závadě na stroji a k následnému zahoření. Další desetimilionovou škodu vyčíslili vyšetřovatelé po požáru v hale dřevozpracujícího závodu v Libčanech na Hradecku 22. 7. 2018. Příčinou požáru byla provozně-technická závada.

Kvůli extrémnímu suchu vyhlásil hejtman Královéhradeckého kraje 25. 7. 2018 svým nařízením období mimořádných klimatických podmínek. Dokument je stále v platnosti a obsahuje výčet opatření, která musí obyvatelé kraje během sucha dodržovat. Zejména se opatření týkají manipulace s otevřeným ohněm ve volné přírodě.

autor: Milan Baják | zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.