Cesta do Asie a pravěku. Obrazy dinosaurů od Zdeňka Buriana doputovaly ze Dvora Králové do Japonska
Ke 40. výročí vzniku své unikátní galerie zorganizoval Safari Park Dvůr Králové pod názvem „Cesta do pravěku“ komentovanou procházku svými expozicemi a obrazy malíře Zdeňka Buriana. Akce nabízí zájemcům zajímavé srovnání pravěkých zvířat s těmi současnými. Zorganizoval ji kurátor Josef Hotový a vám ji zprostředkuje redaktorka Dana Voňková.
Deset obrazů Zdeňka Buriana ze sbírek Safari Parku Dvůr Králové je v současné době k vidění v Japonsku na významné mezinárodní výstavě věnované zobrazování dinosaurů. Souboru ze Dvora Králové se tak dostává podobného ocenění jako zápůjčkám ze špičkových institucí v New Yorku, Londýně či Cambridge.
Čtěte také
Právě letos přitom Galerie Zdeňka Buriana v safari parku oslaví 40 let od svého založení a při té příležitosti je vystaveno hned deset Burianových obrazů, které jsou jinak uschovány v zázemí safari parku.
„Zařazení souboru ze Safari Parku Dvůr Králové mezi obrazy z tak významných sbírek, jako jsou Sedgwickovo museum při Cambridgeské univerzitě ve Velké Británii, Natural History Museum v Londýně nebo American Museum of Natural History v New Yorku, je mimořádným oceněním díla Zdeňka Buriana a zároveň potvrzením, jak cennou sbírku může veřejnost ve dvorském safari parku kdykoli obdivovat,“ uvádí Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové.
Největší stálá sbírka Burianova díla na světě
V letošním roce oslaví Galerie Zdeňka Buriana čtyřicet let od založení. Jubileum si safari park připomněl 20. května akcí Cesta do pravěku.
Čtěte také
Zájemci se dozvěděli mnoho zajímavostí o Burianově díle, životě i odkazu. Seznámili se také s tím, jak vidí dinosaury současná věda, navštívili i příbuzné dinosaurů v expozicích. V galerii jsou teď k vidění také díla Zdeňka Buriana, která byla dosud ukryta v depozitáři a nikdy nebyla vystavena.
Putovní výstava Dinosaur Dreams: Imagination and Creation of the Lost World představuje historii snah o umělecké zachycení dinosaurů a dalších prehistorických zvířat a organismů prostřednictvím nejlepších obrazů z celého světa.
Do 14. května 2023 byla ke zhlédnutí v Hyogo Prefectural Museum of Art v Kóbe, jež se kromě moderního a současného umění soustředí i na oblasti, které se umění dotýkají, ale veřejnost je běžně jako umění nevnímá. Jak uvádí kurátorka Jošiko Suzuki, výstavy o dinosaurech zpravidla bývají pořádány v přírodovědných muzeích, avšak zobrazování dinosaurů procházelo vývojem a v mnoha případech mělo zcela zřetelné umělecké hodnoty.
Čtěte také
Proto organizátoři výstavy dále chtějí v jedné z nejvýznamnějších galerií světa, v Ueno Royal Museum v Tokiu - a jsou tak mezi prvními na světě - ukázat od 31. května do 22. července 2023 dinosaury a prehistorický život jako námět plnohodnotných uměleckých děl. Z tohoto důvodu vidí kurátoři výstavu jako důležitou, pokud ne přímo přelomovou.
Umělce, kteří jsou na výstavě zastoupeni, kurátoři pečlivě zvažovali a mimo jiné o nich diskutovali i s předními výtvarníky a sběrateli. Všichni připomínali Zdeňka Buriana jako umělce, který musí být na výstavě díky kvalitě a významu svých děl, zastoupen.
Burian, jenž se narodil v roce 1905 v Kopřivnici a zemřel roku 1981 v Praze, je v českém prostředí obecně znám jako výjimečný ilustrátor dobrodružné literatury, z hlediska mezinárodního je však významné především jeho dominantní postavení v oblasti rekonstrukce prehistorického života.
Jeho obrazy, často vydávané na naučných tabulích, umožnily několika generacím představit si, jak pravěký život vypadal, a ovlivnily i desítky dalších tvůrců. Mezi nimi například Iširó Hondu, autora slavného filmu Godzilla. Burianovo dílo je dnes ceněné po celém světě, a to včetně Japonska. Tam Burianovy malby, rovněž součástí knih, byly už v minulosti prezentovány na samostatných výstavách.
Související
-
Želva vypravuje africké pohádky. Nová knížka Lenky Vágnerové, dcery Josefa Vágnera, je pro děti
Dnešní zastávka v Safari parku Dvůr Králové patří africkým pohádkám. Novou knihu s názvem „Želva vypravuje“ z archivních poznámek uspořádala dcera Josefa Vágnera Lenka.
-
Stovka rekordů dinosauří „guinnessovky“. Kolibřík kalypta je nejmenším dinosaurem, o kterém víme
Hradecký popularizátor paleontologie a lektor hradecké hvězdárny Vladimír Socha napsal novou knížku s názvem Dinosauři: rekordy a zajímavosti.
-
Vladimír Socha: „Všichni dnešní ptáci jsou přežívající dinosauři. Ti tak vlastně vůbec nevyhynuli.“
Vypravíme se do světa dinosaurů a zjistíme, co je v něm nového, jaké objevy přinesly poslední měsíce. Naším hostem je popularizátor paleontologie Vladimír Socha.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Youtubeři by registraci neměli ignorovat, ale odmítnout. Rada vykládá zákon přehnaně, míní senátorka
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
Schodek 241 miliard korun a vyšší platy v justici. Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok
-
Výzkumníci zjistili totožnost více než 300 ukrajinských dětí deportovaných do Ruska