Víte, že máme českého dinosaura? Burianosaurus augustai jako pocta slavnému malíři Zdeňku Burianovi

17. duben 2021 09:57

Až budou veřejnosti přístupné i vnitřní prostory Safari Parku Dvůr Králové, najdete předobraz "českého" dinosaura, díky iniciativě zakladatele zoo Josefa Vágnera, v Galerii Zdeňka Buriana. Právě v těchto dnech putuje 15 pláten z majetku dvorského safari parku do Znojma na výstavu “Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana“. 

Podrobnosti nabízejí zoolog Josef Hotový a redaktorka Dana Voňková.

Čtěte také

Malíř Zdeněk Burian se narodil 11. února 1905 v Kopřivnici. Ve čtrnácti letech nastoupil jako mimořádný student na Akademii výtvarných umění v Praze. Na škole vydržel pouze necelé dva roky a poté se začal živit jako ilustrátor dobrodružné literatury.

Pod vedením docenta Josefa Augusty vytvořil Zdeněk Burian v roce 1935 svých prvních šest rekonstrukcí malovaných technikou oleje a více než 100 obrazů vytvořených jinými malířskými technikami. O dva roky později vyšlo s jeho ilustracemi i první knižní vydání knihy Lovci mamutů Eduarda Štorcha.

A právě obrazová vyjádření Štorchových knih měla osudový význam pro celoživotní dílo tohoto malíře, ke spolupráci získal mnoho dalších literátů a odborníků. Burian ilustroval také knihu samotného Josefa Augusty „Divy prasvěta“ a později vytvořil i své první „školní obrazy“ s náměty z pravěku.

V roce 1972 vyšla obrazová kniha „Life before Man“, jejímž autorem byl profesor Zdeněk Vlastimil Špinar. V následujících letech vyšla tato kniha po celém světě v 18 jazykových verzích.

Na počest nadčasového díla Zdeňka Buriana byl v roce 2017 poprvé pojmenován český dinosaurus, a to pod názvem Burianosaurus augustai (doslova „Burianův a Augustův ještěr“), přičemž kromě Buriana jde také o poctu paleontologovi a popularizátorovi přírodních věd Josefu Augustovi. Fosilie tohoto dinosaura byly objeveny roku 2003 u Kutné Hory. Šlo o menšího dinosaura, který žil asi před 95 miliony let.

O pět let později vyšla publikace Vratislava Mazáka „Jak vznikl člověk“ a publikace „Menschen der Urzeit“ jako výsledek spolupráce s antropologem Josefem Wolfem. Ve stejném roce začal Zdeněk Burian malovat cyklus rekonstrukcí pro galerii v ZOO ve Dvoře Králové nad Labem.

Čtěte také

Burian bývá považován za přední osobnost dějin paleoartu - umělecké tvorby zaměřené na rekonstrukci života v pravěku.

Mezinárodního uznání se Zdeňku Burianovi dostalo především za rekonstrukce vymřelých zvířat a rostlin, domácímu režimu se ovšem nelíbilo jeho působení v trampingu a sympatie k hnutí woodcraft.

Dnes si Burianova díla vážíme především proto, že je každému přístupné. Včetně kreseb z mládí, různých studií a příležitostných ilustrací se Zdeněk Burian za celý svůj život stal autorem více než 13 000 prací. Jeho posledním velkým cyklem je nedokončený soubor pláten pro tehdejší Východočeskou zoologickou zahradu ve Dvoře Králové nad Labem, posmrtně doplněný o uvolněné práce malované pro Komenium.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související