Česká šipkařská senzace! Pavel Drtil vyjel po noční směně z Trutnova na turnaj profesionálů a uspěl
Teď pro vás máme senzaci, protože právě takové bylo účinkování šipkařského amatéra z Trutnova Pavla Drtila na říjnovém šipkařském turnaji European Tour v Praze v hale na Výstavišti v Letňanech. Porazil dva hráče ze světové dvacítky a probojoval se až do osmifinále. A to i přesto, že na turnaj cestoval po noční směně v Krkonošských vápenkách a měl za sebou sotva tři hodiny spánku.
Vy jste také několikanásobným mistrem Evropy i České republiky mezi amatéry v šipkách. Tak co se vám to teď v Praze povedlo?
Jel jsem na onu kvalifikaci ve čtvrtek po noční, spal jsem asi tři hodiny, bylo tam přes 60 hráčů a postupovali čtyři. Naštěstí mi to vyšlo, v posledním zápase jsem vyhrál 6:5, vyrovnaný zápas. Tak jsem postoupil. Jel jsem večer na chvilku domů, přijel jsem zhruba ve 23 hodin večer a v sedm ráno už jsem vstával, abych se nachystal a vyrazil zpátky do Prahy.
Jel jsem na kvalifikaci po noční, spal jsem asi tři hodiny. Mezi profíky přijel nějaký neznámý Čech a dostal se až do třetího kola.
Pavel Drtil, česká šipkařská senzace
Díky dalším dvěma dnům jste se probojoval až do osmifinále. Můžeme porovnat důležitost a významnost této akce v Praze?
Mezi profíky přijel nějaký neznámý Čech a dostal se až do třetího kola. Tak by se to dalo asi říct.
Je to pro vás zatím největší úspěch ve sportovním životě?
Asi ano, protože hrát před nadšeným českým obecenstvem, které burácí, to je úplně perfektní. 3 000 lidí v hale řve vaše jméno, to je prostě paráda.
Čtěte také
Svědčí to o tom, že jsou šipky populární?
Začínají být. A už se to dostává i stále víc do Čech. Lidé se baví a fandí. Člověk se potřebuje soustředit, vždy jsem měl raději při šipkách klid, aby uklidnil hlavu, pak se uklidní i ruka. Takže jsem měl z toho pražského turnaje trošku strach, ale když jsem pak vyšel na pódium a lidé fandili, tak mi to přišlo moc fajn. To vás naopak nakopne.
Byl jste nervózní, když jste vyrazil do Prahy?
Když jsem byl na cestě, tak ano. Ale pak, když už jsem šel na pódium, tak ne. To už člověk přemýšlí nad samotným zápasem, že jde hrát.
Čtěte také
A pocit, když jste vyřadil dva profíky?
Perfektní. To se prostě nedá jinak popsat. Úžasná euforie. Jak to pak z vás spadne, ten pocit radosti a všeho možného dohromady.
Pavle, jak jste se dostal k šipkám? Je to záležitost už odmalička?
Ne, začal jsem asi v 25 letech. Takže hraji skoro 27 let. Začalo to samozřejmě v hospodě, dovedl mě k tomu kamarád. Do Vrbna dovezli automat, tak jsme si koupili šipky a začali jsme hrát. Možná mám přirozený talent na šipky, protože hned první večer jsem hodil bingo, což je 180 bodů.
Čeho dalšího jste dosáhl ve vaší šipkařské kariéře?
Jsem asi desetkrát mistr Evropy v softových šipkách a mistr republiky. Když to nasčítám, všechny dvojice, mixy, jednotlivci, družstva, tak toho je přes 30 titulů.
Slyšel jsem, že jste chtěl s šipkami už několikrát seknout.
Už dvakrát, hlavně přes covid. Protože se nehrálo a online mě to nebavilo. Nehrál jsem asi dva roky, takže pak jsem musel znovu začínat.
Jsem mistr Evropy v softových šipkách a mistr republiky. Když to nasčítám, dvojice, mixy, jednotlivci, družstva, tak toho je přes 30 titulů.
Pavel Drtil, česká šipkařská senzace
Co všechno ovlivňuje vaše soustředění a hru?
Myslím si, že tam musí být už trochu nějaký talent, pak trénink a pak je ohromně důležitým faktorem hlava. Prostě nervy. A to bych řekl, že čím jsem starší, tak to zvládám asi trošku lépe. Člověk má větší nadhled, už tu soutěž tolik neprožívá. Nevím, jak bych to přesně řekl.
Jak se během času proměnil šipkařský sport?
Nabralo to hodně na popularitě.
Čtěte také
A když se podíváme na světové soutěže, tam už jde asi také o trochu víc peněz, ne?
Tam je hodně peněz. Ti nejlepší šipkaři se tím i živí. Mají miliony, dá se říct. Já nevím, jestli na to bych měl, kdybych se dostal mezi ně. Asi bych plápolal někde vzadu, ale samozřejmě zkusit by se to mohlo. Uvidíme.
Co je teď před vámi? Jaká další meta?
Druhý týden v lednu se koná Q-School, to je čtyřdenní akce, kde se každý den hraje turnaj a asi z 500 lidí jich 8 získá kartu profesionála. Je to hodně těžké.
Před časem jsem tu měl jako hosta Karla Sedláčka z Bohdašína na Náchodsku, který byl prvním profesionálním šipkařem tady u nás ve studiu.
Ten teď jede na mistrovství světa, tak mu budu moc fandit.
A my budeme zase fandit vám, aby se třeba povedla ta profesionální karta. Naším hostem byl Pavel Drtil, který v říjnu v Praze podrtil světovou šipkařskou špičku. A my mu k tomu životnímu úspěchu ještě jednou moc blahopřejeme.
Související
-
První tři šlápnutí mám hezké, směje se Tomáš Mužík, mistr světa kategorie Masters v týmovém sprintu
Skvělý úspěch české cyklistiky. Tomáš Mužík z Hradce Králové se stal mistrem světa v týmovém sprintu v kategorii Masters 35 až 44 let.
-
Mistr světa v BMX Dominik Nekolný: Kolo jsem si zamiloval už v šesti letech. Je mou životní vášní
Když se vám kolo stane opravdovým partnerem a životní vášní, můžete se stát třeba i Mistrem světa v BMX. Přesně tak jak Dominik Nekolný.
-
Má svaly a nepotřebuje čáry. Martin Mikeš je dvojnásobným...
Žák VOŠ a SPŠ stavební architekta Jana Letzela v Náchodě Martin Mikeš se stal nedávno v Trutnově mistrem světa v bench-pressu v kategorii dorostenců.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.