Bylo to velké a krásné dobrodružství, říká Václav Derner, odcházející ředitel hradecké filharmonie

22. duben 2023

Dnes se budeme tak trošičku i loučit s odcházejícím ředitelem hradecké filharmonie, který stál v čele tohoto orchestru úctyhodných 23 let. Svůj život od dětství naplňuje hudbou, a přestože vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, hudba u něj zůstala vždy na prvním místě. I o tom byla řeč v rozhovoru s Václavem Dernerem.

Jaké je jaro ve filharmonii a co vás všechno čeká?
Jaro ve filharmonii je stejné jako jaro v přírodě neboli postupně pukají pupence a listy se rozvírají, spousta koncertů je před námi.

Populární jsou vaše velké, krásné venkovní projekty. Kolik jste jich za těch 23 let udělali?
Hodně, to ani neumím spočítat.

Bylo to asi nezapomenutelných 23 let.
Ano, bylo to velké a krásné dobrodružství.

V kavárně filharmonie se ptali paní kavární, copak pan ředitel provedl, že odchází? Říkal jsem, odpovídejte, že zestárnul.
Václav Derner, ředitel Filharmonie Hradec Králové

Teď na vlastní žádost odcházíte?
Je to tak, bylo to skoro jako manželství, ale to teď nemyslím onen odchod na vlastní žádost. Ale samozřejmě vždy je lepší odejít včas, než být vynášen nohama napřed.

Čtěte také

Takže to je to vaše rozhodnutí?
Přesně tak. Připojím malý příběh, v kavárně se ptali naší paní kavární, copak pan ředitel provedl, že odchází? A já jsem jí říkal, povídejte jim, že zestárnul.

Ale vy máte stále energii na rozdávání, bych řekl.
Někdy.

Jakých bylo těch 23 let, když zavzpomínáte? Vy jste přišel v roce 2000 do funkce a to bylo ještě před velkou rekonstrukcí budovy filharmonie.
Ano, ta se odehrávala v roce 2004/5, to byl největší zásah do celé budovy, kde se podařilo vytvořit akusticky výborný sál a zároveň se začalo uvažovat i o stavbě varhan, které se nám podařily dokončit až v roce 2017. To byla také pěkná peripetie.

Čtěte také

Ale povedlo se to.
Povedlo a je to famózní. Český rozhlas u nás rád nahrává, stejně jako Česká televize, včera jsme měli koncert, který snímala i televize Noe. A byl to koncert jako součást oslav 100 let Československého rozhlasu.

Na co nejraději vzpomínáte za těch 23 let? Byl jste do toho vhozen jaksi po hlavě, jak se říká, do vody, když jste hned rozjížděl onu velkou rekonstrukci.
Kdo chce kam, pomozme mu tam. Nejlepší a ideální stav je, když nevíte, do čeho jdete, máte spoustu odvahy a nápadů. Postupně se to samozřejmě trochu oklešťuje zkušenostmi, říkáte si, a tohle už radši ne. Takže to byly velké projekty typu Carmina burana na Kunětické hoře nebo open air koncerty, kdy se s počasím nedomluvíte. Pak třeba operní představení v Novém Adalbertinu v Hradci Králové, na Santiniho nádvoří. Tedy je pár věcí, na které se vzpomíná rádo, a pak samozřejmě pár věcí, na které se úplně rádo nevzpomíná.

Před vesmírem žasnete nad tím, jak planety létají dokola a vše to funguje. I v muzice to tak je. A také v matematice.
Václav Derner, ředitel Filharmonie Hradec Králové

Vy jste velmi aktivní i u vás v Třebechovicích pod Orebem, kde hrajete na varhany v kostele a vedete místní sbor.
Tak jsem varhaník amatér, sbor jsem vedl, teď zpívám, z prvního tenora jsem se dostal až do basso profondo, to dělá samozřejmě onen věk.

Čtěte také

Proč vy jste vlastně nešel hudbu studovat, když k ní máte silné pouto už od dětství? Proč jste šel na matematiku a přírodní vědy?
To už je dávno, takže si přesně nevzpomínám. Popravdě, bylo to tak, že po gymnáziu J. K. Tyla se uvažovalo, co budu dělat, a hudební věda nebo něco takového přicházelo v úvahu. Filozofická fakulta kvůli politickým problémům v té době moc nepřicházela v úvahu, tak jsem zkusil něco, na co nikdo nechtěl, a to byla Matfyz.

Do toho roku 2000 jsem v oboru pracoval jako programátor, řadu let ve fakultní nemocnici na imunologii, kde jsem dělal správce sítě a zpracování zdravotnických dat, což mě nesmírně bavilo, statistika je úžasná věc. A pak kolem čtyřicítky jsem si řekl, že by to možná chtělo nějakou změnu, a přihlásil jsem se do výběrového řízení na ředitele filharmonie. A mezi 14 uchazeči vybrali mě, tak to od té doby dělám.

Čtěte také

Vy jste mi jednou říkal, že matematika je vlastně velice blízko hudbě, je to tak?
Poslechněte si Bacha, podívejte se, jak on pracuje s basem, jak pracuje ve fuze, to jsou vzorce, které jsou naprosto jasné. Samozřejmě musí to mít nějakého ducha navíc, aby z toho byla výborná muzika, ale v matematice a hudbě, stejně jako před vesmírem, žasnete nad tím, jak planety létají dokola a vše to funguje. I v muzice to tak je.

Co budete dělat, až 30. června skončíte jako ředitel filharmonie?
K tomu mám také jeden příběh. Byl teď v Hradci Králové Cirkus Humberto, kde jsme byli s rodinou, s mými třicetiletými dětmi a s manželkou, a oni se mne ptaly, taťko, co budeš dělat, až skončíš ve filharmonii? Tak jsem odpověděl, že pojedu s cirkusem. 1. července odjíždím, kufry mám už sbalené.

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ
byla založena v roce 1978 pod názvem Orchestr města Hradec Králové, o rok později bylo těleso přejmenováno na Symfonický orchestr Hradec Králové, v roce 1987 na Státní symfonický orchestr Hradec Králové. Od vzniku České republiky (1. 1. 1993) nese orchestr název Filharmonie Hradec Králové, vyjadřující historickou kontinuitu sahající přes Filharmonii Sokola v Hradci Králové (1921–65) až k Filharmonické jednotě činné ve městě od roku 1887.

Václav Derner, odcházející ředitel Filharmonie Hradec Králové, byl dnes naším hostem. Moc děkuji za rozhovor.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související