'Neviditelné' a visící varhany vznikají v Hradci Králové. Jde o druhé největší světské varhany u nás

Předseda správní rady nadačního fondu Varhany pro filharmonii Luboš Janhuba ukazuje rozpracovaný nástroj
Předseda správní rady nadačního fondu Varhany pro filharmonii Luboš Janhuba ukazuje rozpracovaný nástroj

Hradecká filharmonie poprvé představila nově stavěné varhany. O jejich pořízení město usiluje od roku 2005. Po pražském Rudolfinu budou druhými největšími světskými varhanami v celé České republice. Nový hudební nástroj stál zhruba 14 a půl milionu korun, velkou část zaplatili dobrovolní dárci. Ve sbírce na ně přispělo zhruba 200 dárců částkou 5 milionů korun. 

Varhanář Robert Ponča drží v ruce jednu z píšťal. Ta má na sobě vyrytá jména tří dárců, kteří na ni přispěli ve sbírce.

Po více než deseti letech bude mít Hradec Králové svoje varhany. Ty jsou umístěné po obou stranách jeviště a tvoří je téměř 3 a půl tisíce píšťal. Nejdelší je skoro 6 metrů dlouhá a nejmenší měří jen dva centimetry.

Jak těžké je navrhnout takto veliký hudební nástroj říká jejich autor - organolog Václav Uhlíř: „Já jsem pouze navrhoval rozmístění těch strojů. Ty varhany jsou v podstatě neviditelné. Budou vidět, když se nasvítí zevnitř. Tak tam bude vidět většina těch píšťal. U nás to myslím nikde není, v Evropě se občas vyskytuje toto řešení, ale u nás je to docela unikátní."

Koncertní varhany musí splňovat nejpřísnější technické i zvukové požadavky a zvládnout zahrát ruzné hudební styly.

I s tím musí zhotovitel varhan počítat, vysvětluje varhanář Robert Ponča: „Tato výroba byla specifická hlavně v tom, že jsme ten nástroj převzali již částěčně rozpracovaný. Takže jsme museli navázat. A pak bylo docela zajímavé to, že když jsme rozhodli, že varhany nebudou stát na zemi a budou viset, jakým způsobem udělat tu montáž a nejlépe, abychom s tím pak na místě měli co nejméně práce. Protože opravdu v dílně takový nástroj pověsit, to už nejde."

Varhany

Město Hradec Králové na varhany čekalo více než deset let kvůli sporu s varhanářem Vladimírem Grygarem, kterého nakonec na tři roky odsoudil soud za dotační podvod.

Podle náměstkyně hradeckého primátora Anny Maclové z KDU-ČSL se město konečně pochlubí druhými největšími světskými varhany v Česku: „Já jsem nadšená, protože jsem si moc přála, aby se to povedlo. A držela jsem palce i výrobci. Je vidět, že je to krásné a teď jsem hodně v napětí, jak to bude znít. ."

Stavbu podpořilo nejen město s Královéhradeckým krajem a ministerstvem kultury, ale také veřejnost v rámci sbírky. Lidem se podařilo vybrat 5 milionů korun.

První varhanní koncert tu návštěvníci uslyší v březnu příštího roku. Do té doby se varhany budou zkoušet a ladit.

Spustit audio
autoři: Vendula Brdičková, Milan Baják

Související