Aloe Vera uctívali staří Egypťané jako rostlinu nesmrtelnosti. Ale na její užívání si dávejte pozor
Lepší než všechny krémy a léky dohromady, tuto pověst má rostlina Aloe Vera, kterou Egypťané uctívali jako rostlinu nesmrtelnosti. Jaké jsou skutečné účinky, jak ji pěstovat, uchovávat a využívat? O tom hovoříme v radioporadně s PharmDr. Kateřinou Hradiskou Braiterovou, Ph.D. z Katedry farmakognózie a Farmaceutické botaniky, Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.
Je tedy Aloe Vera zázrak?
Aloe Vera se používá už několik tisíc let v mnoha oblastech světa na velmi širokou škálu onemocnění. U některých těch použití jsme zůstali, u jiných už bylo zjištěno, že to úplně tak nefunguje. Ovšem minimálně ono lidové použití je opravdu velmi široké.
Jak tedy vnímáte tuto rostlinu?
Z hlediska současných vědeckých poznatků už víme, že je potřeba se i na aloe, ale nejen na ni, také na jiné rostliny, dívat ne jako na zázračnou rostlinu, kterou můžeme použít kdykoliv na cokoliv, když to řeknu lidově. Je třeba se zaměřit i na její toxicitu, o které se příliš nemluví. Tedy i na její užívání si musíme dávat pozor.
Aloe Vera nemůžeme použít kdykoliv na cokoliv, když to řeknu lidově. Je třeba se zaměřit i na její toxicitu, o které se příliš nemluví.
PharmDr. Kateřina Hradiská Braiterová, Ph.D., Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové
Zkrátka všeho s mírou. Ale skvělou pověst si tato rostlina nese každopádně do dnešních dnů. Na co se tedy dá Aloe Vera využít? Na nějaké kožní problémy?
To je nejčastější a nejrozšířenější využití. Tam se používá zejména gel a to je právě důležité zohlednit z hlediska toxicity. Gel obsahuje celou řadu látek, kromě 99 procent vody, tam najdeme velmi širokou škálu látek od polysacharidů, z nichž hlavní účinnou složkou je tzv. Acemanan, přes minerály až aminokyseliny.
Čtěte také
Tedy ono kožní nebo dermatologické použití je nejznámější. Od podpory hojení ran, ať už jsou to popáleniny od sluníčka, ale i třeba radiační po ozařování při léčby některých nádorových onemocnění, nebo při léčbě vředů na kůži.
Možná i na štípance od hmyzu, to je teď velmi aktuální.
Určitě. Také na zklidnění i zchlazení, protože ten gel má chladivý efekt. Můžeme ho využít i na vracející se afty, pokud na ně někdo trpí v dutině ústní. Gel má mimo jiné i protizánětlivý nebo antioxidační účinek. Jsou tam látky, které vychytávají, lidově řečeno, volné kyslíkové radikály, proto se také Aloe Vera používá často v kosmetice.
Aloe Vera mají jistě mnozí i na své zahrádce. Tedy stačí pak opravdu odříznout, vymáčknout a potřít? Tak jednoduché to je?
Ano, tak jednoduché to je. Ale právě z hlediska obsahu toxických látek je potřeba použít opravdu jen tu vnitřní část, jen ten čistý gel. Protože právě v zelené části rostliny jsou látky, které mohou působit toxicky.
Dříve se také list Aloe Vera používal právě jako projímadlo, protože obsahuje látky, které mají projímavý účinek, dráždí stěnu střeva.
PharmDr. Kateřina Hradiská Braiterová, Ph.D., Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové
Když odřízneme kus listu a chceme ho darovat třeba kamarádce, tak neztratí časem svůj účinek?
Záleží, za jak dlouho by ho kamarádka použila. Ve chvíli, kdy list začne vysychat, tak samozřejmě dochází ke koncentraci těch látek, to se právě farmaceuticky využívá. Kromě čistého gelu existuje i sušený gel. Nemusíme ho používat jen zevně ve formě, v jaké se získá z onoho listu, ale může se vysušit, ať už teplem nebo v současné době se i liofilizuje. A potom se plní do tobolek a využívá vnitřně.
Čtěte také
Zmiňovala jste onu toxicitu. V čem je nebezpečná? Na co si dát pozor?
Dříve se využíval extrakt z celého listu Aloe Vera. A ten list má tři vrstvy, ta nejsilnější chrání list primárně před silným slunečním zářením, protože je to sukulentní rostlina, roste ve velmi teplých a suchých oblastech. Potom prostřední část obsahuje mimo jiné látky pryskyřičné.
Pryskyřice je taková nažloutlá, dříve se také list Aloe Vera používal právě jako projímadlo, protože obsahuje látky, které mají projímavý účinek, dráždí stěnu střeva. Podobně možná posluchači budou znát třeba Sennový list, ten se dá sehnat v lékárně, tam je ten účinek podobný. Ale právě tyto látky jsou zodpovědné za ony nežádoucí účinky.
Celou radioporadnu s PharmDr. Kateřinou Hradiskou Braiterovou, Ph.D. z Katedry farmakognózie a Farmaceutické botaniky, Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové týkající se léčivých účinků Aloe Vera si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Bylinky místo prášků. Farmaceuti učí děti v Hradci Králové čerpat z darů přírody. Kurz je zdarma
Místo mobilů a počítačů pobyt v přírodě a vypěstování vlastní zeleniny. Také včelaření a možnost vyrobit přípravky z léčivých bylin v laboratořích farmaceutické fakulty.
-
Zapomenuté bylinky našich babiček a recept na ořechový čaj od zkušené bylinkářky Radky Svatošové
S bylinkářkou Radkou Svatošovou si v rozhlasové kavárně povídala Lada Klokočníková nejen o podzimu a bylinách. Jako téma si obě zvolily zapomenuté bylinky našich babiček.
-
Nemůžete usnout? Místo prášků zkuste raději bylinky. Nadělí vám klid v duši a spokojený spánek
Máte problémy usnout bez prášku na spaní? Zkuste bylinkové přípravky. Mají snadné užívání a navíc si je můžete i sami připravit. Bylinky pro zdravý spánek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.