11. 11. 1918 skončila I. světová válka a tento listopadový den je slaven jako Světový den veteránů
11. listopadu 1918 v 11. hodin se zastavily boje na všech frontách I. světové války. Symbolicky na den svatého Martina, patrona všech vojáků a válečných vysloužilců, bylo ve francouzském Compiègne podepsáno příměří a jedenáctý listopad se posléze stal Světovým dnem veteránů.
V jilemnickém muzeu si tento svátek připomeneme s ředitelem muzea Davidem Ulrychem a s reportérkou Eliškou Pilařovou.
Každá vesnička v Krkonoších a v Podkrkonoší má ve své historii seznam padlých v I. světové válce. A jsou to seznamy velmi dlouhé.
„Pokud bychom hovořili o oblasti bývalého jilemnického politického okresu, tak bychom se dostali k číslu 1 800 padlých. Toto číslo ovšem nezahrnuje všechny zraněné a zmrzačené. Pokud bychom mluvili o Jilemnici jako takové, tak bychom na zdejším pomníku našli 108 jmen."
A tady je jeden velký sešit. Válečný deník Karla Kubánka ze Zvědavé uličky v Jilemnici. Jak je možné, že se taková písemnost dochovala? Karel Kubánek měl zřejmě dobré dědice.
Čtěte také
„Určitě. Karel Kubánek žil ve Zvědavé uličce v Jilemnici č. p. 104. A shodou okolností se mi podařilo získat přepis tohoto deníku, který je kompletní. Osud Karla Kubánka byl opravdu velice zajímavý. On nastupoval do války jako příslušník 11. zeměbraneckého pluku v Jičíně jako zdravotník. Takže po bitvě opravdu sbíral zraněné a odnášel je do zázemí. Prožil si neskutečné utrpení kolem sebe a sám prodělal různé nemoci."
„Dopadlo to nakonec tak, že se s přítelem rozhodli, že se sami postřelí, aby se dostali do zázemí. Tedy skrze bochník chleba se střelil jeden do ruky a druhý do nohy. Dostali se do nemocnice a protože měl Karel trvalé následky, tak se dostal i domů. Válku tedy přežil. Určitě si byl vědom toho, že další šanci by nemusel dostat a že by se z fronty vůbec nemusel vrátit."
Připomeňme i Červený kříž
Čtěte také
To je velmi důležitá organizace, která stojí za záchranou mnoho veteránů.
„Červený kříž vznikl v rakousko - italských válkách v 60. letech 19. století. A během I. světové války ukázal svoji důležitost a velkou potřebu zapojit nejen muže, ale také ženy, které fungovaly jako ošetřovatelky v lazaretech v zázemí."
„Jako ošetřovatel v provizorním lazaretu, který se nacházel v jilemnické sokolovně, působil také lékař, doktor Jaroslav Feyfar, vynikající jilemnický fotograf, jehož výstavu jsme tady měli," dodává ředitel jilemnického muzea David Ulrych.
Související
-
Život v zajateckém táboře 1. světové války na Broumovsku zachycuje unikátní soubor fotografií
Letos je to přesně 100 let, co skončila 1. světová válka a vznikl samostatný Československý stát. My se právě do této doby ohlédneme s naším hostem, Petrem Bergmanem.
-
Nevrátili se - mrtvi jsou. Nová kniha mapuje osudy padlých v 1. světové válce z okresu Náchod
Historička Věra Vlčová publikaci několik let připravovala ve spolupráci s vojenským historikem Janem Čížkem. Zmapovali pomníky z 1. světové války na území okresu Náchod.
-
Pochvalu sklidili studenti za návrhy pomníku obětem 1. světové války pro Lázně Bělohrad
Studenti Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích dostali za úkol připravit návrh pomníku, kterým by Lázně Bělohrad uctily své občan.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Papež by nechtěl, aby jeho nástupce zapomněl na chudé. Favorit je z Filipín, tvrdí církevní expert
-
Zrušení sankcí, pětina Ukrajiny a žádné zahraniční mise. Čím vším Rusko podmiňuje ukončení války
-
Kdo bude novým papežem? Mluví se o 12 možných kandidátech, jeden z nich se narodil na Litoměřicku
-
U Rynholce na Rakovnicku hoří skládka plastů. Požár likviduje 250 hasičů, platí nejvyšší stupeň poplachu