Zázračná síla vitamínu C. Věda neustále objevuje jeho nové pozitivní účinky na lidské zdraví

4. září 2019

Vitamín C je nejvíc populárním a také nejvíce potřebným vitamínem. Na celém světě se jeho oční spotřeba pohybuje kolem 110 000 tun. Proč jsme my, lidé, přišli o schopnost syntetizovat vitamin C? Jaká je role role vitamínu C při ochraně pojivové tkáně a pohybového systému a také v léčbě bolesti?

Čtěte také

MUDr. Jiří Černý v naší radioporadně na téma: vliv vitamínu C na náš organismus a novinky při jeho užívání. Vitamín C je nepostradatelný pro celou řadu základních fyziologických funkcí.

Vitamín C je ve vodě rozpustný vitamín, někdy označovaný jako kyselina askorbová. Je základní a nezbytnou živinou pro lidský organismus. Člověk si jej jako jeden z mála živočichů neumí sám vytvořit a musí ho přijímat v potravě. Tuto schopnost ztratil v průběhu evoluce, společně s některými dalšími primáty.

Vitamín C je nejvíc populárním a také nejvíce potřebným vitamínem (ilustrační foto)

U lidí je vitamin C nezbytný pro tvorbu kolagenu, podporu imunity, je velmi účinný antioxidant, působí na snížení oxidačního stresu a podílí se na mnoha dalších biochemických reakcích.

Vitamin C je také důležitý, protože pomáhá chránit vitamíny A a E, stejně jako mastné kyseliny před oxidací.

Nedostatek vitamínu C se projeví:
sníženou odolností proti infekcím
vyšší kazivostí chrupu, poruchou stavby kostí
špatným hojením ran
zvýšení krvácivosti z vlásečnic

Přirozeným zdrojem vitamínu C je ovoce (citrusové plody, jablka) a zelenina. Výborným přírodním zdrojem Vitamínu C je Acerola.

Potenciál vitamínu C

Tento mimořádný vitamín, má jako antioxidant obrovský potenciál, omezit a v některých případech i zvrátit celou řadu neduhů.

Blanka Malá a MUDr. Jiří Černý ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Pomáhá maximalizovat pozitivní účinky cvičení a zároveň minimalizovat dopad ničivých toxinů, jako jsou tabákový kouř nebo průmyslové znečistění.

Přínosy vitamínu C:
hraje důležitou úlohu v podpoře imunitního systému
je jeden z nejlepších antioxidantů
je důležitý faktor v produkci kolagenu. Kolagen má vliv na stavbu tkání včetně kůže! Má proto významnou úlohu v prevenci stárnutí organismu.
pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi
zmiňuje se i jeho pozitivní vliv na kardiovaskulární systém

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že jde o vitamín vhodný pro jedince s oslabenou imunitou, zatížené stresem, nezdravým životním prostředím, ale i pro sportovce nebo malé děti.

Čtěte také

Doporučujeme jako: vitamín na podporu imunity a při nachlazení, vitamíny pro sportovce, vitamíny pro těhotné, vitamíny pro kojící, antioxidant.

Platí to i z toho důvodu, že člověk je jedním z mála živočichů, jejichž tělo si nedokáže vitamin C samo vytvářet, a proto je třeba ho neustále dodávat. Jeho nedostatkem v minulosti trpěli třeba námořníci, kteří prodělali kurděje - nemoc způsobenou extrémní avitaminózou.

I dnes jsou některé skupiny lidí ohroženější nedostatkem vitaminu C neboli kyselinou askorbovou.

Celou radioporadnu s MUDr. Jiřím Černým si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související