Zharmonizujte si tělo metodou starou 5 000 let. Ortoped MUDr. Jiří Černý a reflexní terapie

11. září 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy MUDr. Jiří Černý ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Ortoped MUDr. Jiří Černý v naší radioporadně na téma: reflexní terapie.

Že je masáž nejen příjemná, ale i léčivá, o tom není pochyb. Zvlášť když víte, kam a jak sáhnout. Důmyslnou hru na hudební nástroj připomíná metoda péče o zdraví, reflexní terapie.

Většina dětských ortopedických vad nebolí. Proto je třeba tyto vady vyhledávat a včas léčit

Miminko

MUDr. Ondřej Adamec v naší radioporadně. Téma: dětská ortopedie. 

Tato léčebná metoda je historicky dochována v Číně, Vietnamu a Indii. Dle dochovaných vyobrazeních ji provozovali již ve starověkém Egyptě a známá a hojně používaná byla také Indiány v Severní Americe. Do Evropy se dostala až v 16. století.

V reflexní terapii se masírují pomocí tlaku reflexní body, které jsou umístěny na nohou a rukou.

Reflexní ploška - akupunkturní body existují na všech zakončeních lidského těla a odpovídají příslušným orgánům nebo oblastem. Jejich masáž je současně terapií.

Reflexní terapie (ilustrační foto)

Stejně jako všechny léčebné metody, i reflexní terapie vyžaduje zkušeného terapeuta. Jako metoda je zaměřena na jednotlivce. Bere v úvahu zdravotní stav pacienta i jeho rozpoložení. Pracuje s energií a tedy u lidí, kteří jsou spíše letargičtí - pomalí, má snahu nabudit, rozproudit a pacienty, kteří jsou naopak energičtí a hyperaktivní, uklidňuje a upokojuje.

Celou radioporadnu s MUDr. Jiřím Černým si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.