Zachráněné sochy z cyklu Osm výtvarníků v osmi stoletích zdobí atrium Městského muzea v Hořicích

10. září 2023 07:29

Restaurátorské práce na osmi sochařských dílech od Mořice Černila dokládají kvality Střední uměleckoprůmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích. Sochy nově můžete vidět v atriu hořického městského muzea, kde už originály zůstanou. Vypravila se za nimi redaktorka Vlaďka Wildová.

Stěhování osmi zrestaurovaných soch v lehce nadživotní velikosti ulicemi města Hořice a jejich usazení v atriu hořického městského muzea bylo technickým oříškem. Přesto se vše podařilo a díla, která jsou zapsána na seznamu kulturních památek, jsou tak chráněna před nepřízní počasí.

Už je mohou obdivovat návštěvníci. Ti, stejně jako redaktorka Vlaďka Wildová, oceňují i kvalitní restaurátorskou práci. Co všechno s sebou projekt přinesl, to jí přiblížili hořický místostarosta Pavel Bičiště (Hořičtí patrioti) a muzejnice Anna Crhová.

Sochy od Mořice Černila byly po šetrném, ale zároveň precizním restaurování přesunuty do muzejního atria, kde se s nimi předem počítalo už při rekonstrukci městského muzea a výstavbě atria v muzejním dvoře.

Čtěte také

Původně díla totiž zdobila ohradní zeď hořické sochařsko-kamenické školy, kde marně čelila nepřízni počasí. Ze soch z hořického pískovce opadávaly kamenné fragmenty, některým s poškozenou statikou dokonce hrozilo zřícení.

Unikátní sochařský soubor je zapsán na seznamu kulturní památek, restaurátorské práce, na kterých se podíleli profesoři i studenti, vedla Martina Hozová, vedoucí oboru restaurování ze Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích:

„Černilovy sochy byly sejmuty po více než sto letech. Hlavní restaurátorské práce začaly ve školních ateliérech v roce 2018. Uskutečnilo se mimo jiné zpevňování nesoudržného povrchu kamene narušeného korozí, šetrné čištění s ohledem na historickou patinu díla, biosanace, odsolování, injektáž prasklin, tmelení, a také rekonstrukce chybějících částí.“

Černilův sochařský soubor je teď chráněný před nepřízní počasí

Muzejnice Anna Crhová přibližuje, že figury zobrazují významné osobnosti z oblasti umění - zejména sochařství a architektury, které působily v Čechách po dobu osmi století. V atriu jsou teď zrestaurované originály ztvárnění Opata Božetěcha, Petra Parléře, Matěje Rejska, Paolo della Stelly, J. B. Fischera z Erlachu, F. M. Brokoffa, K. I. Dientzenhofera a V. Levého.

Sochy vytvořil kolem roku 1896 významný sochař, profesor hořické školy, Mořic Černil.

Zrekonstruované originály jsou po náročném transportu pod střechou

Ve venkovním prostředí muzejního atria jsou teď sochy ukryté pod stříškou, ale zároveň dobře přístupné návštěvníkům, kteří si je mohou prohlédnout zblízka.

Hořický místostarosta Pavel Bičiště (Hořičtí patrioti) připomíná, že poděkování patří jak kvalitnímu restaurátorskému týmu ze SUPŠSK, tak i těm, kteří přesun a umístění soch pod vedením Milana Danihelky zvládli.

Vstříc vyšel i Královéhradecký kraj, který je zřizovatelem školy. „Kopie soch z Černilova souboru by se měly vrátit zpátky na školní ohradní zeď, ale jejich tvorba bude záležet na poskytnutí dotace,“ dodává místostarosta.

Městské muzeum a galerie v Hořicích
Vznik Městského muzea v Hořicích se datuje do roku 1887, tehdy ovšem bylo známé jako Archeologický a musejní spolek. Založila jej skupina milovníků starých památek, většinou z řad místní inteligence, která se rozhodla pracovat na sběru a studiu mnohých památkových předmětů, kterým často hrozilo zničení.

Spustit audio

Související