Za vším hledej babičku! „Ta mě dovedla k varhanám i betlémům,“ říká varhaník a betlémář Ondřej Vávra
V čase adventu vás Romana Joudalová pozvala do Nového Bydžova, na setkání s varhaníkem, sbormistrem a sběratelem i tvůrcem betlémů Ondřejem Vávrou. V našem vysílání tak zavonělo lipové dřevo, které se pod jeho rukama mění v ovečky a figurky.
A pod rukama Ondřeje Vávry se také rozezněly varhany novobydžovského chrámu svatého Vavřince, kde působí jako varhaník a regenschori.
Za vším hledej babičku!
Ondřej Vávra je profesí varhaník a učitel hudby. Hře na varhany a klávesové nástroje vyučuje v ZUŠ Střezina v Hradci Králové a už čtvrt století je vedoucím kůru chrámu sv. Vavřince v Novém Bydžově.
Čtěte také
Láskou k tomuto královskému nástroji zahořel jako malý kluk na výletě na Liberecku, kde s babičkou náhodou navštívil kostel v Hejnicích, kde varhany poprvé uslyšel hrát a na celý život se zamiloval. Bohoslužby jako varhaník doprovází od svých deseti let.
A za betlémářskou vášní Ondřeje Vávry také stojí jeho novobydžovská babička, která každé Vánoce stavěla svůj krásný velký Králický betlém. Jako kluk u toho nesměl chybět. Když později dům babičky vykradli zloději, část betlému se ztratila. Babičku to velmi mrzelo a malý Ondřej jí chybějící figurky vyrobil, aby jí potěšil.
Čtěte také
Protože kromě klavíru a varhan chodil do „lidušky“ také na výtvarný obor, první pokus nedopadl úplně špatně a Ondřeje betlémaření chytlo. Věnuje se především tvorbě Kralických betlémů, ovšem zálibu si našel i v malbě betlémů papírových z významných betlémářských lokalit, kde jsou tradicí ručně malované betlémy na kartonu.
Své vášni propadl natolik, že začal betlémy i sbírat. Dnes má ve své sbírce kolem 400 různých, především figurkových betlémů.
Výstava betlémů Ondřeje Vávry už k adventu v Novém Bydžově patří
Každý sběratel je rád, když může svou sbírku vystavit. A betlémy jsou stvořené k tomu, aby je lidé obdivovali a nechali na sebe působit jedinečnou atmosféru betlémského příběhu. Čas adventu a Vánoc si v Novém Bydžově bez výstavy betlémů Ondřeje Vávry v Muzeu hraček Stuchlíkovi snad už ani nelze představit. Výstava je každý rok jiná.
Čtěte také
V muzeu hraček je letos z vlastní tvorby Ondřeje Vávry k vidění například velký skříňový betlém Bydžovské jesličky, třímetrový betlém malovaný v ústeckoorlickém stylu, nebo Svatohorský betlém inspirovaný figurkami, které se prodávaly na Svaté Hoře u Příbrami a nějaké kralické betlémy.
Úpravou prošly Bydžovské jesličky. Malé figurky byly posunuté do pozadí a přední scénu Ondřej Vávra osadil nově vyřezanými většími figurami. Vznikla tak hlubší perspektiva a děti můžou v betlému obdivovat kromě děje svaté noci hned několik scén z venkovského života.
Adventní expozice betlémů v muzeu hraček Stuchlíkovi se rozrostla o několik dalších velice hodnotných exponátů. Celková koncepce expozice betlémů je změněná, intenzivnější je i doplňující vánoční výzdoba, přijďte se podívat!
„Zima na kůru už mi nevadí, jsem zvyklý,“ říká regenschori novobydžovského chrámu Ondřej Vávra
Když velkoryse řešený prostor chrámu sv. Vavřince v Novém Bydžově rozezní zvuk varhan a chrámový sbor Carmina Sacra zazpívá něco ze svého adventního repertoáru, je to doslova koncentrovaná esence očekávaného mystického vánočního příběhu. Jako vedoucí kůru, tedy varhaník a sbormistr, působí Ondřej Vávra v chrámu sv. Vavřince 25 let.
„Carmina Sacra, to je skvělá parta,“ pochvaluje si regenschori Ondřej Vávra
Vokální soubor CARMINA SACRA vznikl začátkem roku 2019 z potřeby regenschoriho Ondřeje Vávry mít k dispozici ne příliš velký, ovšem kvalitní a spolehlivý sbor, který bude schopen na vysoké hudební úrovni zpěvem doprovázet slavnostní liturgii v kostele, ale zároveň bude působit i jako sbor koncertní a flexibilní.
Čtěte také
Kromě pravidelného působení v domácím chrámu se sbor věnuje časté koncertní činnosti, spolupracuje se smyčcovým kvartetem MUSICA IN CORDE, různými sbory a hudebními spolky.
Děkujeme Ondřeji Vávrovi za štědrou porci předvánoční atmosféry, kterou jsme mohli na rozhlasové Návštěvě u něj v Novém Bydžově načerpat.
Ondřej Vávra
*1981 je profesí varhaník, sbormistr a hudební pedagog, funkci regenschoriho chrámu sv. Vavřince v Novém Bydžově vykonává již před dvacet let. Jako relaxační koníček sbírá a vytváří betlémy již od dětství. Jeho sbírka čítá kolem 400 betlémů. Od roku 2019 je členem Českého sdružení přátel betlémů.
Související
-
Unikátní novoměstský betlém se stovkami figur získá i svoji čtvrtou stranu náměstí a tím se uzavře
Unikátní novoměstský betlém stěhují pracovníci muzea na jiné místo. Jeho součástí jsou kromě několika stovek figur i budovy a další prvky jako stolky i hudební nástroje.
-
Pod rukama nejzkušenějších vambereckých krajkářek vzniká unikátní paličkovaný betlém
Ve vambereckém Muzeu krajky na Rychnovsku vzniká unikátní dílo. Místní krajkářky totiž pracují na paličkovaném betlému. Biblické výjevy jsou rozložené do několika částí.
-
„I strojař si může s chutí zahrát na varhany,“ směje se ředitel vrchlabského kůru Radek Hanuš
O kouzlu hudby toho hodně ví Radek Hanuš, ředitel vrchlabského kůru, varhaník a sbormistr, ale i učitel hudby a ředitel vrchlabské základní umělecké školy Karla Halíře.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.