Za stromy a jejich jmény se vydáme na zajímavý poznávací výlet do vrchlabského zámeckého parku
Kolem vrchlabského zámku byl ve druhé polovině 19. století založen na osmi a půl hektarech přírodně krajinářský park, zapsaný od roku 1964 do seznamu nemovitých kulturních památek.
Nejcennější z domácích i cizokrajných dřevin tam v tyto dny začala Správa Krkonošského národního parku označovat tabulkami se jmény; běžná vycházka se tak stává zajímavým výletem za poznáním. Vezme nás s sebou reportérka Eliška Pilařová.
Čtěte také
Zmarličník japonský, naše oblíbená zastávka ve vrchlabském zámeckém parku s Jakubem Fišerou ze Správy Krkonošského národního parku. Zmarličník teprve nasazuje do květu, ale sasanky, violky, křivatce už krásně kvetou.
„Ačkoliv jaro přichází letos o trošku později než v minulých letech tak v našem zámeckém parku už můžeme vidět krásně rozkvetlý ten jarní aspekt bylin. Těch, které mají za úkol rychle na jaře vykvést, zaplodit a zase se na celou další část roku skrýt pod zem do různých hlíz, cibulek a oddenků."
Meteorologové ještě předpovídají, že může v těchto dnech i zasněžit. Ale jaro se zastavit nedá.
My jsme si slibovali, že na jaře už budou některé vzácné stromy v parku označeny. A opravdu, je tu dřevěná tabulka se znakem správy parku a nápis Zmarličník japonský.
Škoda, že tam není ještě uvedeno, že jde o nejsevernější výskyt v Evropě. Ale všechny informace budou v budoucnu na velkých tabulích.
Kolik je tu zatím informačních cedulek?
„Prozatím teď na jaře označíme 23 stromů. Nejvýznamnější exotické druhy doplněné o naše domácí dřeviny, například buk lesní, dub letní. A tak na jednom stanovišti budou moci lidé vedle sebe javor mléč a javor klen. Takže už potom bezpečně tyto dva druhy našich domácích dřevin."
Čtěte také
„Z těch exotických je to dále například liliovník tulipánokvětý. Jak už jeho jméno napovídá, ten má nádherně velké květy podobné právě květu tulipánu. měl by kvést zhruba v červu, uvidíme, jak počasí ten květ pozastaví."
„Dál můžeme zmínit třeba metasekvoji čínskou. Ta je trošku ukrytá v rohu parku. Je to taková živoucí fosilie. V roce 48 ji v Číně popsali. Do té doby se myslelo, že všechny druhy rodu metasekvoje jsou vyhynulé, znali jsme je jen ze zkamenělin."
A za námi ještě také korkovník.
„Korkovník amurský. I díky cedulce už ho návštěvníci parku neminou."
Ale pozor, korek z něj nezískáte. Tak se těšme na jaro a už při první procházce vrchlabským zámeckým parkem budete mít jistotu, kolem jakých stromů putujete.
Související
-
Krkonošská ulice v centru Vrchlabí projde letos poslední etapou opravy. Čekají řidiče komplikace?
Vrchlabská radnice plánuje dokončit kompletní opravu Krkonošské ulice. Konkrétně od začátku náměstí TGM až k náměstí Míru. Náklady se mají pohybovat kolem 30 milionů korun.
-
Automaty na kávu, pití nebo bagety jsou běžné. V Prosečném a ve Vrchlabí mají ovšem automaty na maso
Farmáři na Trutnovsku zprovoznili první tři automaty na maso. A to konkrétně v obci Prosečné a ve Vrchlabí. Lidé si tak kdykoli mohou zakoupit maso, které chtějí.
-
„Zájezdní hostinec“ by dnes konkuroval motorestům. Vzpomínka na Ritterův hostinec ve Vrchlabí
Mnohá překvapení nabízí procházka s historikem! Co vše se můžeme dozvědět i o místech, kterými procházíme? Ve Vrchlabí se o tom s Jiřím Loudou přesvědčila Eliška Pilařová.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Žádná duševní nemoc. Znalci u soudu popsali osobnost muže, který nechal znásilňovat manželku
-
Škoda za 200 milionů. Detektivové vyšetřují podvod při převodu majetku pražského arcibiskupství
-
Odměňování lidí placených státem se musí dramaticky změnit, plánuje ministr financí
-
Za týden startuje hokejová extraliga. Jaké novinky přinese nový ročník a kdo je favoritem na titul?