U příležitosti Mezinárodního dne hor se pojďte projít unikátní a nádhernou krkonošskou přírodou

11. prosinec 2024 08:18

Smyslem a cílem Mezinárodního dne hor, která si připomínáme 11.12., je podpora trvale udržitelného rozvoje horských oblastí a upozornění na možnosti i omezení při využívání hor, tedy snaha upozornit na problematiku, která je stejná na tibetských náhorních plošinách jako ve vysoko položených jihoamerických andských oblastech. A třeba i v Krkonoších. 

Mezinárodní den hor, který připadá na 11. prosince, patří k relativně mladým svátkům. Jako významný den jej vyhlásilo OSN teprve v roce 2003. Jeho smyslem je podpora trvale udržitelného rozvoje hor a horských oblastí i za cenu omezení turistiky.

My si teď připomeneme unikátnost krkonošské přírody, zastavíme se na turisticky méně frekventovaném, ale z přírodního hlediska jedinečném místě, na stezce z Horních Míseček na Dvoračky. Vybral jej mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný, který tam doprovodil redaktorku Vlaďku Wildovou.

Čtěte také

Ledovcové kary Velkou a Malou kotelní jámu v západních Krkonoších může návštěvník obdivovat z turistické stezky Horní Mísečky - Dvoračky. Cestou narazí na pozůstatky kdysi slavné Kotelské boudy, na mrtvé stromy, které jsou základem nového života, krásné bukové smrčiny nebo takzvaný křivoles. Spatří i Kotelský potok, probuzený z téměř neviditelných pramínků.

Kotelní jámy patří do první, tedy nejpřísněji chráněné zóny Krkonošského národního parku a turista se tam může pohybovat jen po značených cestách. V zimě je průchod uzavřený kvůli lavinovému nebezpečí.

Umět se dívat a nechvátat

Za pozornost určitě stojí tamní smrkové bučiny, které jsou specifickou a krásnou kulisou na začátku stezky. V blízkosti zaniklé Kotelské boudy můžete objevit louku s trsy hořců tolitovitých. Květ pohledné byliny je symbolem Krkonošského národního parku. Louka ale není přírodním výtvorem, zkultivovaly ji generace dávných horalů a dnes jsou to poslední zbytky kdysi rozsáhlých pastvin.

„Je třeba se umět dívat, ne jen chvatně projít stezku s tím, že tu stejně nic zvláštního není a že nejúchvatnější jsou pohledy na hřebeny. Tohle zajímavé místo, kde v minulosti stávala Kotelská dvorská bouda, přibližně v polovině cesty do Kotelních jam, tak spousta lidí přejde, aniž by si ho vůbec všimli. Historie této horské boudy začala už v 17. století, kdy byla lokalita západních Krkonoš spojená s jilemnickým rodem Harrachů. V roce 1748 tam byla postavena Bedřichova bouda, která dostala jméno po hraběti Bedřichu Harrachovi,“ přibližuje Radek Drahný, mluvčí Správy Krkonošského národního parku.

V divoké scenérii ledovcových karů Velké a Malé kotelní jámy

Les se náhle rozestoupí a pozornost upoutají dva nápadné útvary nad skalními plotnami. Jeden je přirozený - skalní výchoz Harrachových kamenů, druhý je uměle vytvořený - kamenná mohyla Hanče a Vrbaty, která připomíná tragický příběh dvou lyžařů. Našli smrt nedaleko odtud při sněhové bouři při mezinárodních lyžařských závodech v roce 1913.

Čtěte také

Vpravo, na úbočí Kotelních jam zahlédneme křivoles. Jedná se o změť polehlých stromů a keřů.

„Uvidíte tady hlavně břízy karpatské. Nejsou bělokoré, ale spíš šedavé a v těchto nadmořských výškách dobře odolávají mrazu, větru a sněhu. Stojíme v lavinové dráze, a jak vidíte, jsou tyto stromy divně pokroucené. Rostou směrem dolů z kopce. Je to zcela přirozené, protože když letí lavina, tak smete všechno, co jí stojí v cestě. Kdyby břízy rostly rovně nebo proti svahu, tak nápor sněhu nevydrží. Ovšem bříza karpatská polehne po svahu, a jak odtává sníh, opět se zvedne. Stromy pak dokonce připomínají bonsaje, protože lavina je zároveň připraví o některé větve,“ dodává Radek Drahný.

A tím opět potvrzuje unikátnost krkonošské přírody.

Spustit audio

Související