Důl obrů a Tančící Úpa aneb Pokladnice Krkonoš v botanických „zahrádkách“ Čertově a Krakonošově

21. červenec 2024

Obří důl - naše nejhlubší údolí, jehož svahy se tyčí do výše přes půl kilometru, monument za ledovcových dob pokrytý a utvářený největším krkonošským ledovcem o délce až šesti kilometrů a téměř stometrové mocnosti ledu. Geologická pestrost dolu stojí za množstvím jeho roklí, skalních stupňů a vodopádů. 

Čtěte také

I nejdelší lavinové dráhy u nás jsou v Obřím dole - v Úpské jámě, se zaznamenanou délkou až 1700 metrů, a v Malé Studniční jámě. „Pokladnice Krkonoš“ je - zejména v botanických „zahrádkách“ Čertově a Krakonošově - plná jedinečné květeny; společenstvím více než stovky druhů, jejichž semena přivál a uložil v závěrech ledovcových karů vítr.

Už nejstarší zápisy o dobývání Krkonoš - Vlašské knihy, středověký soubor rukopisů o hledání krkonošských pokladů, alchymii a magii - zmiňují Důl Obrů i tajuplné prospektorské značky.

Pověstné je zdejší bohatství rud, po staletí dobývaných. Sněžka, jako jediná nejvyšší hora státu na světě, je provrtaná důlními díly jako ementál.

Řeka Úpa

A ve strmých svazích dolu pramení tajemná řeka Úpa, „divočící tok“, který na dně údolí zcela mění, vrší a zase hloubí své náplavy, mizí mezi balvany a opodál znovu vyvěrá z podzemí jako pramen.

„Neznámým“ Obřím dolem se vydáme s reportérkou Eliškou Pilařovou.

(Reportáž je součástí cyklu: Východočeská NEJ)

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio
    • 80 let s vámi
      Hradecké minuty

    Mohlo by vás zajímat