Za vzácnými exotickými stromy na budoucí naučné ministezce se vydáme do vrchlabského zámeckého parku
Vrchlabský zámecký park je plný zajímavých i vzácných dřevin a péče o ně je svěřena odborníkům Správy Krkonošského národního parku. Nejen pěstovat a sázet, ale i kácet je třeba. S Jakubem Fišerou ze Správy KRNAP se na cestě za zámkem, v uctivé vzdálenosti od potoka, zastavila reportérka Eliška Pilařová.
Čtěte také
Viktor Židlický je zkušený arborista. Strom stojí v břehu potůčku, který napájí jezírko ve vrchlabském zámeckém parku. Proč se musí pokácet právě tento strom, na první pohled vypadá, že mu nic není.
„Kácíme javor klen, který bází kmene roste v takovém kamenitém břehu potoka. V tom kmeni propukla hniloba a pomocí speciálního přístroje tomografu jsme zjistili, že už nevyhovuje provozní bezpečnosti."
To také patří k obnově zeleně v parku. Jak se vysazuje, tak se musí i probírat.
„Je to tak. I když je to pěkný strom, v přírodě by určitě ještě nějaký ten rok postál, nebo by z něj vzniklo nějaké torzo s lomem a posloužil by živočichům. Ale tady v zámeckém parku jsme v centru města a bezpečnost je tu na prvním místě."
Čtěte také
Vedle stojí korkovník.
„Ano, korkovník amurský. Je to taková raritka, v parcích a zahradách poměrně vzácná dřevina. Je pozůstatkem velkého korkovníku, který zde zhruba před 60 lety během vichřice spadnul a z jeho pařezu vyrostl krásný jedinec. Když se podíváte na jeho kmen, tak spatříte krásné korkové lišty. Když teď vedle něj kácíme, tak na něj musíme dát velký pozor."
Ostatně za námi je hned také zmarličník japonský. A to je jeho nejsevernější výskyt u nás, možná i v Evropě.
„Je to tak. A doporučuji na podzim, když začínají listy tlít, tak se line doslova omamná vůně cukrové vaty celým zámeckým parkem."
Zmarličník jako cukrová vata také vypadá. Protože má hodně rozvětvenou korunu a listy jsou na podzim růžové.
Tohle všechno a ještě mnohem víc se dozvíte z tabulek nové naučné ministezky.
„Dřevěné cedulky budou prozatím u našich nejcennějších stromů. Dozvíte se jak český tak latinský název a bude tam také uvedena země, odkud původně daný strom pochází."
Související
-
Vrchlabí ještě v polovině 19. století mohlo připomínat Benátky. Městem se vinuly kanály a náhony
Na starých mapách se celým městem Vrchlabí táhnou modré stužky labských kanálů a náhonů. Voda z hor pomáhala malým dílnám, později dodávala energii továrním strojům.
-
Ve Vrchlabí už nemusíte hledat po kapsách drobné. Parkovné nově můžete uhradit aplikací v mobilu
Řidiči ve Vrchlabí můžou nově využít k placení parkovného mobilní aplikaci. Na každém parkovacím automatu je letáček, na kterém jsou uvedeny možnosti zadání platby.
-
Vrchlabí vrací původní podobu domu zakladatele zdejšího automobilového průmyslu Ignáce Petery
Historický, památkově chráněný dům zakladatele automobilového průmyslu ve Vrchlabí na Kozím plácku dům zakrylo lešení a plachty. Objekt bude mít novou fasádu, okna i dveře.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ředitel kroměřížské psychiatrie: Nikdo ze skupiny ‚naštvaných‘ nepřišel, aby mi sdělil, co chce jinak
-
‚Dost násilí,‘ volají Srbové. Prezident je neslyší a NATO posiluje hlídky v Kosovu
-
ONLINE: Rusové zničili Kachovskou přehradu, hlásí Kyjev. Podle starosty je poškozená jen část
-
Ministerstvo financí zatrhlo valorizaci příspěvku na péči. Služby přitom podražily a lidé je omezují