„Zájezdní hostinec“ by dnes konkuroval motorestům. Vzpomínka na Ritterův hostinec ve Vrchlabí

12. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ritterův zájezdní hostinec ve Vrchlabí na historickém obrázku

Mnohá překvapení nabízí procházka s historikem! Co všechno se můžeme dozvědět i o místech, kterými denně procházíme? Ve Vrchlabí se o tom s Jiřím Loudou přesvědčila Eliška Pilařová.

Nádražní ulice ve Vrchlabí. Na jedné straně zelený Jeriův zámeček, na straně druhé opravený objekt jeho přádelny z roku 1857. Ten jako jediný z rozsáhlého továrního areálu zůstane stát po rozsáhlém bourání, při frekventované silnici do Vrchlabí.

Čtěte také

„To byla totiž už ve středověku jedna z nejfrekventovanějších cest do Vrchlabí. Dokonce to byl poměrně dlouho vlastně hlavní vstup do města. A ta bílá stavba směrem k autobusovému nádraží původně nepatřila ani k areálu papírny a k jeho přádelně, to byl zájezdní hostinec."

„Právě tento hostinec byl spojen s touto důležitou příjezdovou cestou do města. Byl to hostinec s velkým dvorem a se stájemi s remízami pro kočáry. Patřil rodině Ritterů v poslední fázi. Ono ho také upravovali a snažili se mu vtisknout takovou romantickou podobu."

„Máme plány těchto přestaveb. Dnes už tento objekt také vypadá poněkud industriálně, byť elegantně. Bohužel však i ten asi zmizí."

Ritterův zájezdní hostinec ve Vrchlabí - současná podoba

Škoda. Vrchlabí nějaký pořádný zájezdní hostinec dodnes nemá.
„Nemá a vlastně tato budova by tak stále mohla fungovat. Protože stojí blízko jak vlakového, tak i autobusového nádraží. I když, máme tady ve městě i jiné restaurace."

Hostinec by se sem ovšem skutečně hodil.
„Ano. On byl spojen s rodinou Ritterů, ale předtím se jeden čas jmenoval Reichstag, tedy Říšská rada nebo sněm. Možná to byla nějaké odezva na události kolem revolučního roku 1848. Zřejmě tady sněmovali místní. A tak trošku humorně tento zájezdní hostinec získal název."

Čtěte také

Ostatně vrchlabských spolků byla spousta. I hostinců. Možná, že každý ten spolek měl své spolkové místnosti i v tomto zájezdním hostinci se nějaký usídlil.
„To bezesporu. Se spolkovou činností souvisí i budova zeleného Jerieho zámečku, dnešní Galerie Morzin. Tam jsou některé prostory vyzdobeny tak středověce až tajemně. To je proto, že Wilibald Jerie byl předním činovníkem německého recesistického rytířského spolku Schlaraffia."

„Zkrátka, je to takové německé, i když rodina Jeriů má české kořeny. Ono do Vrchlabí přišli z Mrklova, ale velmi rychle vplynuli do německého kulturního prostředí," dodává Jiří Louda.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.