Když před shonem dáte přednost výletu do přírody, vezmeme vás do vrchlabského zámeckého parku
I pro pošmourné dny, které nijak nepřipomínají tradiční zasněžený advent, máme tip na zajímavou předvánoční procházku. S Jakubem Fišerou za Správy Krkonošského národního parku a s reportérkou Eliškou Pilařovou se projdeme vrchlabským zámeckým parkem.
Je tu krásně. Úžasná vycházka, říká se, že podél zdi je to přesně jeden kilometr.
Čtěte také
„Vrchlabský zámecký park je dominantní svým velkým obvodovým pláštěm a ohromnými vzrostlými stromy. Ale velmi zajímavé je i keřové patro, které je převážně tvořeno skupinou rododendronů. Tisy jsou tvoří zase tmavě zelenou složku parku. Máme tu i velmi zajímavé keře, které vyniknou na podzim."
„Letos jsme tu zasadili a doufáme, že se mu bude dařit, klokoč zpeřený. Kůra jeho starších větví je nádherně bíle zbrázděná a plody jsou tobolky. Klokoč se jmenuje proto, že tyto tobolky na podzim krásně klokotí. Semínka v takových měchýřcích krásně rachtají. Z vykopávek víme, že už od 9. století se v okolí lidských obydlí nacházely různé předměty vytvořené ze semen klokoče."
A známe také po staletí vyráběné klokočové růžence. Teď se půjdeme podívat za kalinou.
„Ta je zajímavá i při současném šedavém podzimu. Její překrásné květy, kvůli kterým se zejména v parkových výsadbách pěstuje, přecházejí do červených plodů a je velmi zajímavé se tyto plody rozetřít mezi prsty. Objeví se nám krásná, srdcovitě tvarovaná pecka. Semeno ve tvaru srdíčka.Čtěte také
Ale má to jeden háček. Je velmi zapáchající a ani ptáci ho příliš nemají rádi. Pokud nemají extrémní hlad, tak se tomuto plodu vyhýbají."
Brsleny, dřišťály, to je vše dobrá potrava pro ptáky. A tady v parku je také spousta krmítek. Takže se mohou živit jednak přirozeně a potom i z krmítek.
„Určitě. Chceme ještě instalovat velké krmítko, které zase při tuhých mrazech pomůže ptákům žijícím v parku, a je jich tady spousta druhů, přežít období nouze."
Ke kalině bychom si mohli vzít s sebou i zpěvník. Už má trošku ozobané dlouhé, úzké větvičky. A z kalin se dokonce dělaly i haťové, pletené chodníky. Takže kalina je užitečná v nejrůznějších směrech.
Související
-
Vrchlabí ještě v polovině 19. století mohlo připomínat Benátky. Městem se vinuly kanály a náhony
Na starých mapách se celým městem Vrchlabí táhnou modré stužky labských kanálů a náhonů. Voda z hor pomáhala malým dílnám, později dodávala energii továrním strojům.
-
Prastará „brána" do Vrchlabí a tedy i do Krkonoš, mění svou tvář. Historie a současnost města
Jedna z nejživějších vrchlabských ulic podél Labe od kruhového objezdu až ke starému mostu, bývala ve středověku jedinou přístupovou cestou do města od jihu a východu.
-
Milion lidí navštíví ročně hradecké městské lesy. Letos bude bilance asi ještě větší a rekordní
Míříme do královéhradeckého lesa, který je zařazen do speciální kategorie se zvýšenou rekreační funkcí, pěstují zde stromky určené na Vánoce a chovají hradecké kapry.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Žádná duševní nemoc. Znalci u soudu popsali osobnost muže, který nechal znásilňovat manželku
-
Odměňování lidí placených státem se musí dramaticky změnit, plánuje ministr financí
-
Na pražském arcibiskupství zasahují kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu
-
Kyjev měl odhalit viníka červencového útoku na dětskou nemocnici. Podezírá velitele ruského letectva