Z oběžné dráhy je vidět, že je Země kulatá a hlavně nádherná, usmívá se Vladimír Remek

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vladimír Remek, první evropský kosmonaut

Další pokračování pondělních talk show Petra Voldána. V pondělí 3. září jsme se vydali opět živě z radiokavárny Českého rozhlasu Hradec Králové na hodně dlouhou cestu doslova kolem světa. První náš i evropský kosmonaut Vladimír Remek na ni ovšem neměl před 40 lety celých osmdesát dní.

Nicméně Zemi si Vladimír Remek prohlédl z pěkné výšky: „My jsme létali na oběžné dráze kolem Země, která byla ve výšce mezi 350 až 400 kilometry. Bylo vidět, že je Země kulatá a nádherná."

Povídání s Vladimírem Remkem nás zavedlo na cestu, která stále patří mezi ojedinělé. Cestu kolem zeměkoule zatím nenabízí žádná seriózní cestovní kancelář, i když do vesmíru už létají lidé i za peníze.

Vladimír Remek byl v roce 1978, tedy před čtyřiceti lety, prvním člověkem, který nebyl občanem tehdejšího Sovětského svazu nebo USA a přesto se do vesmíru vydal. Jako 87. kosmonauta nebo chcete-li astronauta, ho Evropská kosmická agentura označuje za prvního kosmonauta evropského.

O tom, že má Vladimír Remek zážitků z cesty do vesmíru i z dalšího cestování po světě nepřeberně, vás asi nemusíme přesvědčovat. Mnohé z nich jsme vám rádi přiblížili, včetně poodhalení koníčků kosmonauta nebo několika překvapení.

Chcete vědět, co si balí na cestu kosmonaut, co bylo v kufříku, který držel v ruce na fotografii krátce před startem do vesmíru? Co mu poradila maminka pro dalekou cestu a proč občas raději jede i na delší vzdálenost autem namísto letu letadlem?

To všechno a mnohem víc jste se mohli dozvědět, pokud jste si v pondělí 3. září po 18. hodině naladili frekvence Českého rozhlasu Hradec Králové, nebo se přišli  osobně zúčastnit živého vysílání z radiokavárny v Havlíčkově ulici.

Petr Voldán s Vladimírem Remkem v Evropském parlamentu

Celý záznam rozhovoru Vladimíra Remka s Petrem Voldánem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...