Východní Čechy propojuje unikátní vodárenská soustava s kvalitní vodou z vrtů až 70 metrů hlubokých

14. srpen 2019

Odkud bere vodu Hradec Králové pitnou vodu? Jaké je využití odpadních vod i technologie jejich čištění? A také dopad sucha na krajskou metropoli a její okolí probereme dnes v rozhovoru s Václavem Hoškem, technickým ředitelem společnosti Královéhradecká provozní a.s. Jak dlouhá je cesta vody, než doma otočíme kohoutkem?

Máte vůbec rád hradeckou vodu, co tady teče z kohoutku? Dáte si teď, když je venku horko, sklenici vody z vodovodu na osvěžení?
Samozřejmě, pokud piji doma vodu, tak jedině z kohoutku. A myslím, že i vaše kolegyně mi před chvilkou natočila vodu, věřím, že pitnou vodu z kohoutku z naší společnosti.

Ing. Václav Hošek ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

O jak velké území se vůbec Královéhradecká provozní stará, je to jen Hradec Králové nebo i jiné?
Není to pouze Hradec Králové, jsou to i okolní města a obce. Dá se říci, že další největší město je Nový Bydžov a Chlumec nad Cidlinou. Nesmíme také zapomenout na Smiřice, Třebechovice pod Orebem a vlastně všechna další městečka a obce, která se nachází v tomto regionu.

Hradec je na rovině, ale má jeden kopec. Na Novém Hradci Králové máme velké vodojemy o celkové kapacitě 48 000 metrů krychlových vody.
Ing. Václav Hošek, technický ředitel společnosti Královéhradecká provozní a.s.

Kde se tedy pitná voda pro tuto oblast bere, kde jsou ty zdroje?
Máme velice kvalitní zdroje nedaleko města Opočna, kde jsou podzemní vrty. Některé jsou hluboké až 70 metrů a z této oblasti čerpáme pitnou vodu. 90 procent se jí nemusí nikterak komplikovaně upravovat, protože je tak kvalitní, že po dezinfekci je možné ji dávat rovnou do sítě. A druhý velký zdroj je řeka Orlice. Asi posluchači budou vědět, že v Hradci Králové je úpravna vody na břehu řeky Orlice a my jsme z této řeky schopni vyrábět také velice kvalitní pitnou vodu.

Čtěte také

Vy jste říkal, že ona voda je už sama o sobě velmi kvalitní, ale ona je tvrdá, ne?
Ano, je tvrdá a to je právě dáno tím, že máme z velké části podzemní vodu. A pokud čerpáte podzemní vodu do sítě, tak ta je tvrdá, protože se do ní rozpouštějí veškeré minerály, které podzemí obsahuje. Někdo má tvrdou vodu rád, protože je pro zdraví člověka perfektní. Je tam dostatek vápníku, hořčíku a dalších minerálů, které jsou pro zdraví člověka potřebné.

Ale pračka už je na tom hůř.
Pračka, popřípadě rychlovarná konvice je na tom o něco hůře. Ale myslím si, že je to spíše o zvyku. Ano, musíte se o své spotřebiče trochu více starat.

Gigant - vodojem v Hradci Králové

Ještě se vrátím zpátky k těm zdrojům. V souvislosti se suchem se už pár let mluví o tom, že podzemní vody hodně trpí. Nemohu nám naše podzemní zdroje úplně vyschnout?
My máme podzemní zdroje poměrně dost hluboké, které jsou suchem lehce ovlivněné, ale rozhodně ne do takové míry, jako třeba když máte na zahrádce mělkou studnu, kterou používáte na zalévání. Takže lze říci, že my v dnešní době suchem nikterak omezení nejsme. A zmínil bych ještě jednu obrovskou výhodu, kterou v Hradci Králové máme, a to je propojení jak s městem Náchod, tak s městy Pardubice a Chrudim. To znamená, že v případě problémů jakéhokoliv z těchto čtyř měst, jsme schopni si vypomáhat. To znamená, můžeme, a to i nyní děláme, část vody, kterou pijeme v Hradci Králové, je z Náchoda, část vody je z Chrudimi a Pardubic. A jsme schopni vodu posílat i na opačnou stranu v případě potřeby. A není to jen kvůli suchu, můžeme si představit, že je nějaká technologická odstávka, rekonstruujete úpravnu vody a potřebujete dostat vodu z jednoho okresního města do druhého.

Voda je základ života (ilustrační foto)

Když si teď natočíme v Hradci vodu, tak vůbec nevíme, jestli to není náchodská?
Je to směs, z velké části. Dnes, kdybyste natočil vodu, tak tam bude z oné pánve u města Opočno, to bude zhruba 80 procent, a zbytek bude z Pardubic a z Náchoda.

Takže to je unikátní vodárenská soustava, síť, která perfektně funguje. Je na to nějaký dispečink, který to přepíná?
Samozřejmě, naše společnost má v sídle firmy dispečink, který je obsluhován 24 hodin denně. A kolegové dispečeři přesně, jak jste říkal, nonstop kontrolují vodovodní síť, kontrolují průtoky, tlaky, atd. A co je dobré zmínit, že jsme těsně před otevřením nového moderního dispečinku, který bude sbírat data i z okolních měst. Teď myslím Náchod, Pardubice a Chrudim, některá základní data, abychom měli přehled o celé soustavě.

Čtěte také

Čím vším musí taková voda projít, než otočíme doma kohoutkem. A voda z kohoutku je opravdu kvalitní už sama o sobě, ale přesto asi musí projít nějakými úpravami, než se dostane sítí až k zákazníkovi domů.
Určitě. S tou podzemní vodou se ale až tolik nemusí dělat. Někdy je potřeba ji pouze provzdušnit, abychom odstranili přebytečné železo, a pak je potřebné ji hygienicky zabezpečit. Většinou se zabezpečuje chlorem, popřípadě nějakými sloučeninami chlóru, což je standardní proces. Výrazně problematičtější je úprava surové vody z řeky Orlice. Představte si tu vodu a vy ji musíte zbavit veškerých látek, které, které tam jsou navíc a které nesplňují vyhlášku.

Takže i velké nečistoty samozřejmě.
Velké nečistoty, malé nečistoty, mikroorganismy, různí prvoci, atd. Objevují se tam de facto všechny látky, které si dokážete představit, byť třeba v minimálních množstvích, včetně pesticidů. Naše úpravna vody v Hradci Králové, troufám si tvrdit, že jedna z nejmodernějších v České republice. Za posledních pět let jsme do ní investovali 130 milionů korun a opravdu jsou ty technologie tak kvalitní, že vám odstraní jakoukoliv látku, která do pitné vody nepatří. Takže tam se není třeba ničeho obávat.

Čistírna odpadních vod

Vy tedy vodu ošetříte, když to řeknu laicky, a pak někde skladujete v nějakých velkých, podzemních nádržích?
Přesně tak. Hradec Králové je na rovině, ale má tu výhodu, že má jeden kopec, Nový Hradec Králové. A na něm máme velké vodojemy o celkové kapacitě 48 000 metrů krychlových vody, což vydrží zhruba na dvoudenní spotřebu města. Je to obrovská výhoda. My tu pitnou vodu nahoru vyčerpáme, a pak už gravitačně distribuujeme po celém území. A do těch podzemních vodojemů je dokonce možné se jednou za čas podívat, když je čistíme. Když tam není voda, tak pořádáme den otevřených dveří a potom tam mohou návštěvníci nahlédnout.

A potom teče potrubím rovnou k domácnostem a k zákazníkům, všude kde je potřeba. Jak je vůbec rozsáhlá ona vodovodní síť a kolik je to kilometrů trubek?
Je to víc než 1300 km trubek po celém našem regionu, včetně Nového Bydžova a Chlumce nad Cidlinou, kde je obrovský přivaděč mezi Hradcem a Novým Bydžovem. V Hradci Králové bych to odhadoval na nějakých 800 km trubek.

Kanalizace - Kotěrova a Palackého

A co voda, kterou spotřebujeme a jde zase zpátky. Tedy odpadní voda. Tu je také zapotřebí vyčistit, ne?
Určitě, není možné si představit, že bychom nečištěnou odpadní vodu vypouštěli přímo do řeky. Všechna velká města mají čistírnu odpadních vod. Naše společnost jich provozuje 13, logicky největší je v Hradci Králové. Ale máme velké čistírny i v Novém Bydžově, v Chlumci nad Cidlinou, ve Smiřicích, v Nechanicích. Pouze v Třebechovicích pod Orebem čistírnu nemáme, protože veškeré odpadní vody přečerpáváme do sítě Hradce Králové, a pak už kanalizační sítí to nateče až na čistírnu odpadních vod v Hradci Králové.

Společnost Královéhradecká provozní, a.s. je vodárenskou společností, jejíž převažující činností je provozování vodovodů a kanalizací.

Ta kanalizační síť bude asi mnohem starší než ta síť pro úpravu pitné vody. Protože kanalizační síť, to už je jaksi téměř starověká záležitost, ne?
Jistě, samozřejmě historie kanalizační sítě v Hradci Králové zase není tak dlouhá jako třeba v případě Prahy, ale i zde ve městě najdeme některé staré kanalizační sítě nebo potrubí, stoky, které jsou víc než 150 let staré. Jsou to krásné cihlové klenuté tunely, řekněme, kterými protéká odpadní voda. Na území bývalé pevnosti Hradce Králové taková místa jsou. Třeba zrovna nedaleko muzea jednu takovou stoku můžeme najít.

Jakub Schmidt a Ing. Václav Hošek ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Moc děkuji za rozhovor, technický ředitel Královéhradecké provozní Václav Hošek byl naším hostem.
Díky za pozvání. Na shledanou.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související