Vlakem dojedou pohodlně turisté ke skalním městům v Adršpachu. Kraj posílil spoje

30. duben 2019 09:31

Královéhradecký kraj posílil vlaková spojení do Adršpachu. Chce tak zlepšit dopravní situaci v regionu. Nové vlaky pojedou z Polska, Trutnova i Teplic nad Metují. 

Mimořádné posílení vlaků do Adršpachu a zpět

Blížící se turistická sezona znamená pro obyvatele Adršpašsko-teplických skal příjezd tisíce turistů z Česka i Polska. Zájem turistů přináší dopravní komplikace v podobě přeplněných parkovišť a aut stojících podél silnic, která blokují dopravu mezi Teplicemi nad Metují a Adršpachem.

Turisté mířící během léta do Adršpašsko-Teplických skal musí počítat s dopravními komplikacemi

Adršpašské skály v zimě

Královehradecký kraj naplánoval na léto opravu první části klíčové silnice spojující Teplice nad Metují a Adršpach. V tomto směru tak lidé zhruba tři měsíce vůbec neprojedou. Do oblasti přitom podle statistik provozovatelů skal každoročně zamíří asi 370 tisíc turistů. Ti se tak musí připravit na dopravní komplikace. A to pravděpodobně většími, než jsou z minulých let zvyklí. 

„Posílili jsme vlakové spoje mezi Teplicemi nad Metují a Adršpachem, které umožní turistům se pohodlně dostat z nově zřízených odstavných parkovišť v Teplicích do skalního města. Od 1. do 5. května pojedou spoje dvakrát do hodiny, a to v časovém rozmezí přibližně od 8:30 do 16:00. Posílení spojů pak bude pokračovat od 9. června do konce září, přičemž v září pojedou posílené vlaky jen o víkendech,“ uvedl Martin Červíček, první náměstek hejtmana odpovědný za oblast dopravy.

V sobotu 27. dubna začal provoz tradičních sezonních vlaků, které propojují Královéhradecký kraj a Dolnoslezské vojvodství přes hraniční přechody v Královci a Meziměstí. Vlaky spojující Trutnov, Královec, Kamennou Horu a přestupní stanici Sędzisław budou v provozu každou sobotu a neděli až do 1. září a také ve dnech českých a polských státních svátků (1. května, 3. května, 8. května, 20. června, 5. července, 15. srpna).

Vlčí rokle

„Královéhradecký kraj také rozšířil přímé vlakové spojení z Polska do Adršpachu. V loňském roce jezdily na trase mezi polskou Vratislaví a Valbřichem přes Meziměstí do Adršpachu dva vlaky. Letos jsme přidali jeden spoj navíc. Posílení spojů bude platit o víkendech a polských svátcích od května do konce září,“ doplnil náměstek Červíček.

Obec Adršpach i město Teplice nad Metují chystají změny týkající se Adršpašsko-teplických skal

Adršpašsko-teplické skály

Město Teplice nad Metují i obec Adršpach na Náchodsku mají za sebou ustavující zastupitelstva. Na obou úřadech usedlo nové vedení, které chystá řadu změn. Některé se týkají také Adršpašsko-Teplických skal. Tedy místa, kam během roku přijíždí téměř 400 tisíc turistů. 

V rámci posílení dopravy vznikl také nový ranní spoj z Trutnova do Adršpachu, který odjíždí v 8:37 a zpět se vrací v 17:20. Nový spoj pojede od 1. do 5. května a pak od června do srpna každý den, v září pouze o víkendech.

„První velký nápor turistů nás čeká během svátků 1., 3. a 8. května. Uvidíme, jak se navýšení spojů osvědčí. Se starosty obcí v regionu budeme i nadále hledat další řešení dopravní situace a náš kraj je připraven jim poskytnout pomoc – od konzultací po poskytnutí dotace,“ uvedl Martin Červíček.

Bližší informace k provozu vlakových spojů v jednotlivé dny naleznete v celostátním vyhledávači www.idos.cz

autor: baj | zdroj: Krajský úřad Královéhradeckého kraje
Spustit audio

Související