Obec Adršpach i město Teplice nad Metují chystají změny týkající se Adršpašsko-teplických skal

16. listopad 2018 09:33

Město Teplice nad Metují i obec Adršpach na Náchodsku mají za sebou ustavující zastupitelstva. Na obou úřadech usedlo nové vedení, které chystá řadu změn. Některé se týkají také Adršpašsko-Teplických skal. Tedy místa, kam během roku přijíždí téměř 400 tisíc turistů. 

V Adršpašsko-Teplických skalách vás čeká řada novinek. Parkování zdarma i zvýšení vstupného

Adršpašské škály

V Adršpašsko-Teplických skalách začíná hlavní turistická sezóna. Skalní město každoročně navštíví víc než 350 tisíc lidí. Ty, kteří přijedou, letos čeká řada novinek. Patří mezi ně zvýšení vstupného nebo parkování zdarma.

„Pro příští hlavní návštěvnickou sezónu budu dávat návrh na zpoplatnění parkoviště tak, jako to bylo předtím," popisuje jednu z priorit po nástupu do nové funkce nezávislá starostka Adršpachu Dana Cahová.

Parkoviště pro zhruba 600 aut a autobusů přímo u hlavního vstupu do Adršpašských skal je zdarma od jara. Minulé zastupitelstvo takový krok zdůvodnilo rychlejším odbavením turistů, noví zastupitelé budou hlasovat o jeho znovu zpoplatnění, ale i případné ceně parkovného.

„Záleží na zastupitelích, jaké budou návrhy. Jestli to zůstane v oné částce, jako to bylo dříve, nebo se bude dávat vyšší poplatek. Nevím, dnes to nemohu takto zhodnotit," doplňuje Dana Cahová.

Národní přírodní rezervace Adršpašsko - teplické skály

Tím, že se nevybíralo parkovné, přišla obec o několik milionů korun. To minulé vedení kompenzovalo navýšením ceny vstupného do skal.

Nová starostka o zlevnění vstupného po opětovném zpoplatnění parkování neuvažuje.
„Myslím si, že se pravděpodobně vstup do skal nebude zlevňovat. Loni v červenci a srpnu bylo vstupné 100 korun, letos od dubna na října potom 120 korun."

Nové vedení obce Adršpach chce navázat užší spolupráci jak s majitelem skal, tedy Lesy ČR, tak i Správou CHKO Broumovsko. Cílem je společně řešit problematiku v okolí skal během hlavní návštěvnické sezóny.

Turistická sezóna v Adršpašsko-teplických skalách začala. A doprava zkolabovala

Nápor turistu v Adršpašsko-teplických skalách

U Adršpašsko-teplických skal museli policisté včera řešit velké dopravní komplikace. Kvůli obrovskému množství turistů uzavřeli z polské strany hraniční přechod ve Zdoňově a dočasně omezovali i průjezd na veřejná parkoviště. Podobným problémům přitom v Adršpachu mělo zabránit zavedení parkování zdarma, od kterého si obec slibovala zrychlení a zjednodušení příjezdu turistů. 

Letos museli policisté kvůli kolapsu dopravy několikrát uzavřít hraniční přechod v nedalekém Zdoňově, tedy ze směru odkud přijíždí velká část polských návštěvníků.
„Budou schůzky a budeme se to snažit řešit."

Na problematiku skal se chtějí zaměřit i v Teplicích nad Metují. Tam zastupitelé zvolili starostkou dosavadní tajemnici úřadu Blanku Fichtnerovou ze Změny pro město.
„Jedna ze záležitostí, které rozhodně budeme projednávat a prověřovat, je pronájem typického skalního okruhu."

Ten město pronajímá soukromé společnosti, smlouva platí ještě zhruba dva roky. Někteří bývalí i nově zvolení zastupitelé si ale podle nové starostky myslí, že smlouva pro město není výhodná.
„Zastupitelstvo bude s provozovatelkou jednat o podmínkách, které tam jsou nastaveny. A které se zdají stávajícímu i minulému zastupitelstvu nevýhodné."

Jestli případná jednání mohou znamenat změnu cen parkovného nebo vstupného do Teplických skal, zatím jasné není.

Spustit audio

Související