Vladimír Burjánek: Voda

29. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Města chtějí více využívat dešťovou vodu (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Vodu si lidé vždycky chránili, ať byla ve studánkách, studních či jinde. Znesvětit jakýmkoliv způsobem obecní, jak se u nás říkalo pumpu, bylo neodpustitelné. K naší pumpě chodili pro vodu sousedé, protože studny měl v našem dětství jen někdo. Pak byly obecní pumpy - přímo na návsi u školy a ještě tři další. 

Když jeden myslivec zastřelil vlčáka, který chodil pravidelně pokropit společnou studnu, málem ho odsoudili, ale sousedé ho bránili. Studny pečlivě hlídali i sousedé bydlící kolem.

Čtěte také

Když jsme nešetrně pumpovali k napití, hned na nás vyběhli.

Vody jsme si všichni dlouho moc nevážili a to jak jejího množství, tak i kvality a ceny. Vždyt´ byl kubík za korunu. Když po revoluci krátkozrací a nezodpovědní politici s velkou slávou náš vodní poklad prodávali, neviděli si na špičku nosu.

Někde si na malých vískách zachovali selský rozum a nyní mají kubík za 15 korun, ve městech platí lidé často přes stovku. Voda zřejmě udělala jeden z největších cenových porevolučních skoků.

I díky vyvoleným konšelům, co kázali vodu a pili víno.

Spustit audio

Související

  • Vladimír Burjánek: Kam kráčíme?

    Na internetu se onehdy neznámý autor zamýšlel na tím, kam kráčíme, jak vedou naše cesty a jací jsme. Stručně, jen v heslech vystihl docela slušně pár současných je...

  • Vladimír Burjánek: Sedmička

    Sedmička je prý šťastné číslo, určitě jste to už mnohokrát slyšeli. Dnes máme těch sedmiček pohromadě víc.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...