Vladimír Burjánek: Kam kráčíme?

29. září 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cesta

Na internetu se onehdy neznámý autor zamýšlel na tím, kam kráčíme, jak vedou naše cesty a jací jsme. Stručně, jen v heslech vystihl docela slušně pár současných jevů i paradoxů a protože jsem mu dal v mnohém za pravdu, vybral jsem pár z postřehů.

Když se nad nimi chvíli zamyslíte jako já, možná vám také promlouvá z duše a také zjistíte, co všechno si v tom současném kvaltu ani neuvědomujete.Čím víc máme, tím víc toužíme po dalších věcech,během řeči s kamarádem telefonujeme, Švestky dovážíme z Argentiny, na polích je víc slunečních kolektorů než pšenice, vepřová žebra jsou dražší než vepřová kýta, máslová buchta má záruku dvanáct měsíců a masové výrobky obsahují masa zoufale málo. Státní svátek je důvodem se opít, ale co je to za svátek, to spousta lidí ani neví. Jihneme při pohledu na opuštěné psy, ale opuštění lidé nás nezajímají. Slovo děkuji nahradilo spojení co za to? V televizi přepneme pětadvacet programů, ale najdeme hlavně reality show, vaření a reklamu, svým blízkým pošleme třicet stupidních emailů, ale ani jednou se nezeptáme, jak se mají. Existuje třicet časopisů pro ženy, ale ani jeden pro normální ženy. Pod pojmem kultura se nám vybaví návštěva multikina. Tak co, že je to v mnohém právě takové, nemyslíte?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová