Vladimír Burjánek: Telefon

27. listopad 2011

Jako jedni z prvních měli naši ve vsi telefon, hlavně kvůli obchodu, který provozovali. Volalo se při objednávání a reklamování zboží, hojně pak sousedé i lidé ze vsi panu doktorovi. Výjimečně kvůli rodinným záležitostem - a to obousměrně.

To jsem obvykle dostalo pokyn: skoč tam. Běžel jsem pro příslušného volaného, zatímco na drátě kdesi daleko čekal ten, který mu chtěl něco důležitého povědět. Soused Vařejčka, kterému se jinak neřeklo než Ba´ta, protože prodával přes ulici od nás obuv, telefonoval strašně rád a byl nejčastějším abonentem naší linky. Důvěrně oslovoval neznámé dívky na druhém konci drátu, „poštičkóóó", jako by to byly erotické linky současnosti. Vytrvale točil kličkou, než se poštička ozvala a nadával, když ho dlouho slečny nespojovaly. Spojovatelky normálních linek i meziměsta, které zasunovaly kolíčky na ústřednách, dokázaly být někdy pěkně protivné a stěžovat si nebylo komu. Dnes, při nehorázných cenách českých operátorů by vytrvalý telefonista Vařejčka nepochybně provolal „majlant" a nikoliv na dráždivých linkách.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.