Vladimír Burjánek: Lepší šmejdi
Je to už dlouho, co byla první veliká vlna šmejdů okrádajících lidi. Zvaní na zájezdy spojené s předváděčkami všeho možného - od kuchyňského nádobí, elektroniky až po zakoupení domů u moře. Malé občerstvení pro přítomné, losování cen a hlavně přesvědčovací kumšty k odlehčení finančních možností některých důvěřivců.
Znám příklad, kdy jedna známá má doma hromadu krámů za padesát tisíc, včetně několika plyšových medvídků. I jeden dobrý film o šmejdech pomohl potom k jejich eliminaci. Nikoliv trvalé, přesunuli se na internet, telefonické pokoušení lidí a vymýšleli další všemožná kouzla, jak se lehko uživit s naivní důvěrou hlavně seniorů.
Čtěte také
Jak jsem nedávno zjistil, současní šmejdi pracují pod pláštíkem serióznosti a své postupy mají okované. Nabídka na internetu hlásá, že byste mohli vidět něco lepšího v televizi, za jednu korunu měsíčně bez závazků. Zaplatíte kartou korunu a libujete si, jak výhodný obchod se vám povedl. Jen do té chvíle, než se podívate na účet.
Protože jste si špatně, nebo vůbec nepřečetli obchodní podmínky, berou si mazaní provozovatelé sami z vaší karty každý měsíc sto korun i pár dní po tom, co vás nalákali na korunu. Než na to přijdete a smlouvu jim rychle zrušíte. Pod pláštěm serióznosti jste naletěli obyčejným šmejdům. Bohužel neprůstřelným.
Související
-
Vladimír Burjánek: Tělesné tresty
Naše generace zažila nejen doma, ale i ve škole tělesné tresty. Na základní škole se ukazovátko paní učitelky změnilo v rákosku, když se stala situace nezvladatelnou.
-
Vladimír Burjánek: Obchodníci
Můj dědeček i otec byli obchodníky každým coulem. Tohle umění jsem ani po jednom z nich nezdědil. Pamatuji si jen, co oba říkali - každý kousek má svého kupce.
-
Vladimír Burjánek: Nákupy
Šmejdi prý mají další taktiku. Přes internet nabízejí zboží se značnými slevami. Míří do seniorských řad a prý jim to dost vychází. Ono ale nemusí jít vždy jen o šmejdy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.