Vladimír Burjánek: Hrátky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy hudba, noty
0:00
/
0:00

Můj všestranně nadaný spolužák z gymnázia rozumí počítačům, radiotechnice, zvládá prózu, poezii,  je i výborný muzikant. Kdysi jsme spolu spáchali pro studentské divadélko i několik písniček, většinou on muziku, já texty. Jednu naši společnou píseň zařadily do repertoáru i Schovanky. 

Když jsem nedávno prohlížel jeho webové stránky s názvem kouzelného rybníka v Českém ráji Nebákov, dost jsem se nasmál. Nejdříve u jím vytvořené pojmologie.

Turbína je podle něho cestovní jeviště, pilotr - darebný aviatik a deviatik - úchylný pilot. Alotrial - disciplína pro zlotřilé sportovce, sklerus - zapomnětlivé duchovenstvo. Advokacíř - je ďáblův obhájce, sexulant - uprchlík od náročné ženy, dementál - blbý sýr a kolumbusta poprsí slavného mořeplavce.

Ani se nedivím, že neprošly jeho návrhy na název republiky

Například Švejkcarsko, Aférika, Skandalie nebo Koruptany. Na stránkách uvádí onen kamarád i další vtipné hříčky. Že aktivní odpočinek následuje po pasivní práci, nebo že viola vyje, pachatel páchne, uchazeč uchází a viník vyniká. Pozoruhodné jsou i upravené názvy. Třeba volba oklamací, placforma či aktuální ekomystifikace.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související