Vladimír Burjánek: Houbaření

6. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Houby rostou!
0:00
/
0:00

Když byla letos na podzim vyřešena každoroční záhada, jestli a kdy porostou, vyrazil početný houbařský národ do lesů.  Dnes rostou houby nějak později a hlavně především tam, kde jim příroda poskytla dostatek potřebné vláhy. 

Na místech trpících suchem se objevují až v pozdním podzimu. To obrážíme svá zaručená místa s kozáky, křemenáči, podborováky, hřiby a dalšími poklady. Mám také svůj les a svá místa. Pečlivě kontroluji stav, kdy vykouknou první malé hlavičky odvážlivců a třesu se, aby houbařské opojení trvalo co nejdéle. Ve svém lese už vím, kam zajít nejdříve, aby směsice plodin v košíku byla co nejpestřejší.

Houby si můžeme vypěstovat i doma na zahrádce. Ale jednoduché to rozhodně není (ilustrační foto)

Zažil jsem tu ovšem při houbaření už dvakrát krušné chvíle, když jsem vytrousil klíčky od auta. Obojí naštěstí s dobrým koncem V prvém případě ležely klíče u silnice na příkopu. Podruhé to byl naprostý zázrak, když jsem je nechal v hustém porostu, kde jsem čistil první várku podborováků.

Letos jsem nedávno ale zažil úplně jinou situaci

Pro změnu jsem našel, co někdo ztratil. O sobotním odpoledni, kdy les už byl dávno prometený nájezdem houbařů, jsme se šli jen tak projít s košíčky. Lezu do stráňky s přehledným jehličím a vidím podhříbka. Kousek od něho někdo čistil a zírám - mobil.

Když jsme se s rodinou sešli, ukazuji, co jsem našel. Dcera ho zapnula, našla v adresáři spojení na „mamku" té nešťastnice, která přístoj postrádala a ještě v lese na parkovišti jsme jim poklad vrátili. Měly dámy větší radost nežli z hub, které našly.

Spustit audio

Související

  • Vladimír Burjánek: Moudra

    Když dáš krávě do držky, ona ti dá do dížky, opakoval mi mnohokrát tuhle lidovou moudrost můj chytrý strýček sedlák. A podle ní se také sám řídil.  Kravka byla prioritou. 

  • Vladimír Burjánek: Obložnost

    Na leteckém snímku naší vesnice jsou nejzřetelnější modrá oka domácích bazénů. Je jich požehnaně, ačkoliv máme tu výhodu, že kolem nás protéká i řeka a koupat se dá v ní. 

  • Vladimír Burjánek: Lumumba

    Do svého prvního zaměstnání jsem jezdil nejdříve vlakem. Stálá parta chlapů hrála pokaždé karty, „dudáka". Dokonce si pamatovali, kdo poslední den před tím rozdával. 

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.