Vladimír Burjánek: Cicero

17. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Socha Cicera v Římě
0:00
/
0:00

Také jste si v pokročilejším věku mnohdy vzpomněli na zlatá slova rodičů i prarodičů, kterými nám chtěli usnadnit cestu životem? V mládí jsme se nad dobře míněnými radami  jen pousmáli, mávli rukou, abychom ve stáří došli k poznání, jak moc pravdy v těch slovech bylo a jak jsme byli lehkovážní, že jsme dostatečně neposlouchali a nevěnovali zkušeným pozornost. 

Mnohé pravdy jsou nadčasové a platí ne desítky, ale i stovky let. Proto se hraje Shakespeare, čtou čínští filozofové a učí na školách to nejdůležitější z historie.

Stará kniha (ilustrační foto)

Někdy člověku až vyrazí dech, jak v mnohém poučná a platná jsou slova lidí, dávno nežijících.

Jako byl například římský politik a filozof Cicero, když se zamýšlel nad postavením ve společnosti a rozdělením moci.

Chudý pracuje, bohatý ho využívá a voják chrání oba dva. Plátce daní platí všem třem. Tulák odpočívá za všechny čtyři a ochmelka pije za všech pět. Bankéř okrádá všech šest a právník se pře se všemi sedmi.

Co vedlo Cicera ke konstatování, že lékař zabíjí všech osm, těžko říci. Platnou pravdou ovšem je to, že hrobník pohřbívá všech devět. A politik? Žije ze všech deseti.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?