Vladimír Burjánek: Moudra přísloví

26. říjen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dobré ráno

Ono se řekne dávná lidová moudrost, ale zkuste podle ní žít dnes, po dlouhé době, kdy i toto prošlo výraznou inovací. Třeba ono s poctivostí nejdál dojdeš. Je to vlastně prostým lidem rozšířená jedna ze zásad církevního desatera - nepokradeš. V dobách socialismu upravené na : kdo nekrade, okrádá rodinu, případně co je tvoje, to je moje a co je moje, do toho ti nic není.

V dnešním čase tunelářů, lapků a podvodníků je už jakákoliv zmínka o pravdě a poctivosti skutečným okrajem lesa. Nebo další moudro lidu prostého, popularizované už babičkou ze Starého bělidla - o dobré hospodyňce , která má pro pírko plot přeskočit. V období trvalého růstu cen potravin oslovuje k šetření stále větší skupinu lidí. Důchodci objíždějí vytrvale různé markety, aby sehnali v akci třeba romadur pod dvacet korun, když už dávno neplatí, že kdo šetří, má za tři. Lehce se řekne uč se ,synu, moudrým býti, ale když školu ukončí, třeba také nenajde uplatnění. A tak pravdivost si zachovávají jen některá moudra a přísloví. Jako třeba to, že ráno bývá moudřejší večera.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová