VIDEO: Silničáři za sebou mají velice pracovní noc, na horách leží i metrové sněhové jazyky

8. únor 2021 08:56

Vytrvalé a intenzivní sněžení zasáhlo během noci prakticky celé území Česka. Podle meteorologů má napadnout až 15 centimetrů sněhu. Výstraha platí do 9. hodiny ráno. V terénu je proto veškerá technika silničářů - a to jak v nížinách, tak i na horách. Dlouhý den mají před sebou i zaměstnanci Technických služeb Špindlerův Mlýn. 

Jak vypadá taková údržba silnic v našich nejvyšších horách jsme se byli podívat dnes v noci.

Čtěte také

„Bude asi pěkná vánice nahoře. Doufám, že tam nezůstaneme."
Je krátce po 3. hodině ranní a s Ladislavem Fedoriškou z Technických služeb města Špindlerův Mlýn se vydáváme na krkonošské hřebeny, konkrétně na Špindlerovku.

Auto je naložené štěrkem kvůli zátěži a vybavené sněhovými řetězy. A navíc je osazeno poctivou, 40 let starou masivní radlicí.
„Radlice je původní. Ta je nejlepší na velké závěje, které tady jsou."

Na začátku to při průjezdu lesními úseky nevypadá nijak divoce, ale ve vyšších partiích přituhuje a to nejen pokud jde o teplotu.
„Tady už se blížíme k nejhorší části cesty. Vidíte, že už přibývají závěje, někde už jsou tak tři čtvrtiny metru. Tak vůbec nevím, jestli se tam nahoru dostaneme. A to jsme ještě v lese. Přitom tady je spousta sněhu."

Auto naložené štěrkem si nakonec cestu na Špindlerovku prorazilo, i když chvílemi nebylo prakticky vůbec vidět, kudy vlastně jede.

Více než dvacetileté zkušenosti Ladislava Fedorišky jsou prostě znát. I když někdy ani ty nepomohou.
„Už jsem tady zůstal viset i osm hodin. To potom musí přijet sněhová fréza a cestu odfrézovat."

Čtěte také

Tentokrát se cesta tam i zpátky obešla bez komplikací. Pro Ladislava Fedorišku byla dnes první, ale zdaleka ne poslední. Jezdit bude, dokud to bude zapotřebí.

Loučíme se a pro mne končí tak trochu adrenalinový zážitek.

„Bývá to i horší. Dnes to bylo docela v poklidu. Není mlha a je docela pěkně vidět. Sice fouká, ale je vidět. Nejhorší je mlha," říká Ladislav Fedoriška.

Krátce před 4. hodinou ranní má za sebou první část ze zhruba čtyřicetikilometrového okruhu, který ho čeká i několikrát denně.

Nový sníh komplikuje dopravu na řadě míst republiky. Reportér Martin Pařízek zjišťoval situaci na silnicích v Královéhradeckém kraji:

Spustit audio

Související