V mobilu zjistí řidiči v Královéhradeckém kraji aktuální informace o zimní údržbě

3. leden 2018 14:40
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mobilní aplikace s aktuálními informacemi o zimní údržbě

Už v této zimní sezoně budou moci řidiči v Královéhradeckém kraji volit trasu jízdy či čas odjezdu podle aktuálního stavu vozovek. Umožní jim to nová internetová aplikace, díky níž se snadno dozvědí, kdy naposledy byl daný úsek ošetřen. 

Služba je dostupná od 3. 1. 2018 na tomto odkazu: https://uskhk.eu/suhhkap/index.html

Aplikaci provozuje Údržba silnic Královéhradeckého kraje a. s., která zajišťuje sjízdnost na komunikacích I., II. a III. třídy podle schváleného Plánu zimní údržby.

„Uživatel má možnost zjistit, v jakém časovém rozmezí byla silnice ošetřena, a případně zvolit bezpečnější trasu. Je ale potřeba zmínit, že v některých případech může být i přes provedenou zimní údržbu daný úsek obtížně sjízdný. Je tedy důležité věnovat pozornost i aktuální povětrnostní situaci. Šlo nám především o to poskytnout co nejvíce informací řidičům, kteří se v nepříznivých podmínkách pohybují po krajských silnicích,“ říká první náměstek hejtmana Martin Červíček odpovědný za oblast dopravy a silničního hospodářství.

Čtěte takéObslouženost vozovek ZÚ

Údržba silnic Královéhradeckého kraje a. s. zabezpečuje zimní údržbu z 15 stanovišť vybavených nouzovým režimem dodávky elektrické energie. Techniku obsluhuje 230 řidičů pracujících ve směnném provozu a řízených 80 zkušenými dispečery.

Zimní údržba

K prvnímu výjezdu v této zimní sezoně byli krajští silničáři povoláni 29. 10., kdy nasněžilo v horských oblastech. Nejnáročnějším byl pro ně zatím víkend od pátku 15. 12 a to z důvodu intenzivního sněžení.

„Od pátku 15. 12. do pondělí 18. 12. najely sypače 35 tisíc kilometrů, vysypaly 1 180 tun soli, spotřebovaly 400 tisíc litrů solanky na zkrápění soli a na úsecích, kde není možné použít chemické prostředky, bylo vysypáno 847 tun inertního materiálu,“ popisuje ředitel Údržby silnic Královéhradeckého kraje a. s. Jiří Brandejs.

Dosud silničáři zaznamenali 32 posypových dnů. V řeči čísel se jedná o 6 100 t soli, 4 200 t inertního materiálu a náklady ve výši 63 milionů korun na krajských silnicích a o 1 750 t soli a náklady ve výši 16 milionů v případě údržby silnic I. třídy, které jsou ve vlastnictví státu.

autoři: Michal Friček , Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související