VIDEO: Robotické vozítko Perseverance natočilo a poslalo na Zemi záznam marsovského „zatmění Slunce“

23. duben 2022

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.

Robotické vozítko Perseverance americké vesmírné agentury NASA natočilo a poslalo na Zemi video marsovského „zatmění Slunce“. Na snímku, který trvá 40 vteřin, je zachycený přechod většího ze dvou měsíců rudé planety, Phobosu, přes sluneční kotouč. 

Unikátní struktury, označované jako guaninové kvadruplexy (G4), objevil tým českých vědců v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy. Odborníci zjistili, že tyto struktury hrají důležitou roli při množení viru a lze na ně cílit při hledání nových antivirotik.

Loňské léto bylo v Evropě nejteplejší od začátku měření, teploty byly o jeden stupeň Celsia vyšší než průměr. Uvádí to zpráva evropské služby Copernicus, která monitoruje stav klimatu. Počasí v letních měsících doprovázely silné kontrasty.

Hojivé náplasti s přidanými nanočásticemi s rybím olejem mohou hojit kožní rány po popáleninách lépe než běžné postupy. Vyplynulo to z výzkumu, který provedli vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Čtěte také

Archeopark pravěku Všestary na Hradecku dnes zahájil sezonu. Lidem chce především ukázat nové archeologické experimenty při zpracování kamene a stavbě pravěkých lodí. Experimenty při výrobě kamenných nástrojů a předmětů archeopark prezentuje na dnes otevřené výstavě. Pokusům se archeologové věnovali zejména v době pandemie, kdy na ně měli více času. 

Archeologové na severu Guatemaly našli zřejmě nejstarší důkaz mayského kalendáře. Dva malované kousky zdiva z předkolumbovského naleziště San Bartolo podle nich pochází z let asi 300 až 200 před naším letopočtem, dosud nejstarší důkaz o mayském kalendáři byl z doby kolem roku 100 před naším letopočtem. 

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál! 

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související