Velikonoce jsou svátky jara. Přímý rozhlasový přenos ze zahrádkářské výstavy v Častolovicích

8. duben 2022

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Častolovicích pořádá v novém výstavním areálu od 8. do 10. dubna 2022 už 20. zahrádkářskou výstavu s názvem Velikonoce - svátky jara. Na ploše více jak 1000 metrů čtverečných organizátoři ukazují krásné velikonoční tradice a výrobky šikovných českých rukou.

Návštěvníci se mohou těšit na aranžerie ve stylu staročeských tradic, řemesel a zvyklostí, práce na starém hrnčířském kruhu s výrobou hliněných nádob nebo paličkování „Vamberecké krajky", vyšívání a háčkování. Proběhne také ukázka výroby a zdobení krásného patschworku, pletení ozdob, malování, tepání a zdobení kraslic či předmětů z dřevité vaty.

Čtěte také

Samostatnou expozici budou mít zahrádkáři, bude se jmenovat "Vitaminy ze zahrádky". Milovníky květin upoutá veliká kolekce všech jarních květin v bohaté aranžerii se sklem a zajímavá bude také užitková keramika v několika provedeníi. Přímo k Velikonocům se pak budou vázat výrobky z proutí, rákosu, lýka, šustí, dřeva a dalšího materiálu.

Proběhne ukázka zdobení a malování perníků a dalších předmětů, nejen děti potěší staročeské velikonoční tradice a zvyklosti ve východních Čechách. Nebude chybět ani zobrazení největšího křesťanského svátku v roce a křížové cesty, symboly velikonočních svátků nebo české kroje ve stylové úpravě.

V gastronomické části výstavy bude ukázka staročeského pečení našich babiček s recepty a návody. Ochutnáte také nejen novodobé různé velikonoční velkopekárenské výrobky.

Čtěte také

Během výstavy se koná také soutěž o nejlepší kolekci kraslic, do které se mohl každý před výstavou přihlásit.

Po celou dobu výstavy bude přítomna odborná zahrádkářská poradna s ukázkou různých odborných dokumentů, rad, pouček a návodů, v prodeji bude vše ve spojitosti s velikonočními a zahrádkářskými potřebami, dále květiny, zeleninová sadba a bohaté občerstvení.

Ze zahrádkářské výstavy s názvem Velikonoce - svátky jara v Častolovicích

Pro všechny milovníky jara a zahradničení, kteří se osobně do Častolovic nedostanou, připravil Český rozhlas Hradec Králové přímý přenos z tého zajímavé akce. Uskuteční se v pátek 8. dubna 2022 od 9. hodiny dopolední až do 12:00 hodin. Od mikrofonu se na vás těší Lada Klokočníková a Zdeněk Novák.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...