Václav Souček: V ten den

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Projev Miroslava Štěpána v ČKD 23. listopadu 1989
0:00
/
0:00

Kalendář rámuje dnešní datum červeně. Máme Štěpána, a nelze nevzpomenout toho jména v souvislosti s převratným listopadem před třiceti lety. 

K dělníkům pražského ČKD promluvil zvučným hlasem tehdejší tajemník ÚV KSČ Miroslav Štěpán. Ten projev vešel do dějin, pronesen spatra, bez papíru, a krátce, neboť se dočkal okamžitě nebývalé odezvy. Dnešní třicátníci si už budou muset ta slova vygooglovat, pamětníci na ně nezapomínají. Soudruhu tajemníkovi se ozvěnou ozvalo z nádvoří hřímavé „Nejsme děti“, a musel se bez dalšího apelu na dělnickou třídu pakovat.

Čtěte také

O Vánocích se už neslo ulicemi „na Štěpána bez Štěpána“ a děly se věci. Dlužno dodat, že Miroslav Štěpán jako jeden z mála z jinak sametového účtování nevycouval a díl „zásluh“ si za katrem odbyl; na rozdíl od jiných, anonymních a umně intrikujících, jejichž podíly na marasmu ducha byly možná rafinovanější a zůstaly utajené.

Není dnes radno rozvíjet ani tehdejší, ani aktuální spiklenecké teorie, mysli to neprospívá.

Co zůstává v platnosti, to je ona zpětná vazba z nádvoří ČKD: nejsme děti. A vláda této země musí zůstat lidem navrácena.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související