Václav Souček: Na Štěpána bez

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miroslav Štěpán
0:00
/
0:00

Stojí za to setrvale si připomínat ten konec roku 1989, abychom si neidealizovali dobu husákovského socialismu, jako si většinou idealizujeme dva roky vojenské služby.

O tehdejších Vánocích už platilo "na Štěpána bez Štěpána". O něco později to dotyčný slíznul za soudruhy, kteří byli fikanější a nebyli tolik na očích. Nedá se zapomenout na návrh trestu, který tenkrát padnul z úst populárního písničkáře v nabouchané pražské Lucerně: měl by, soudruh, dostat 2+1 v paneláku na Proseku a denně dojíždět na šestou k píchačkám do ČKD ve Vysočanech.
Práce jako trest? Jak je to relativní… ČKD už není a mnozí z pracáku by za takový návrh dnes děkovali s čepicí v ruce.
Mohli jsme si ještě před Vánocemi vychutnat v televizi Hřebejkovo "Pupendo", komedii, napěchovanou tím dusnem jak piliňák.
Pokud nepamatujete, jak se pěchoval piliňák, je dobře.

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete každý den v 6:50 hodin.

autor: VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...