Václav Souček: Po Štěpánu o Štěpánovi

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 22. 11. 1989 se sešel vedoucí tajemník MV KSČ Miroslav Štěpán (vlevo) s kardinálem Františkem Tomáškem (vpravo). Chtěl si naklonit veřejnost?

Svátky Vánoční roku tohoto jsou za námi a Česká televize v cyklu návratů připomněla Vánoce 1989. Z reportáží výrazně čnělo nadšení nad vzepětím a jednotou národa těsně po historické změně, zvané s nadsázkou sametovou revolucí. Tehdejší ministr financí - můžete třikrát hádat, kdo - se zjevným sebezalíbením četl do kamery dopis žáků sedmé třídy ZŠ v Hronově 2, kteří mu přáli vše nejlepší a slibovali, že se budou řádně učit. Dojemné ještě dnes; zdalipak by byli i dnes všichni jednotného názoru?

Dlužno vzpomenout ještě jedné persony té doby; hrálo se na podporu sametu v Lucerně, nabouchané po strop a řeč na ni zavedl Honza Nedvěd. Měl tenkrát konstruktivní, smírný návrh, že by Miroslav Štěpán měl obdržet byt 2+1 na Proseku a denně dojíždět do práce v ČKD v Libni, pěkně za píchačky od šesti do půl třetí.
Lucerna tenkrát tomu nápadu aplaudovala. Hle, jak se poměry změnily v poloměry: ČKD už není a Miroslav Štěpán by byl bez práce. Tak jako mnozí z ČKD, kdož se tehdy zasloužili o historickou změnu...
Pokud by tedy někde v lóži "Outúarény" něco nekonzultoval, nebo někomu neradil.

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete každý den v 6:50 hodin.

autor: VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.