Václav Souček: Tento způsob léta…

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Srpen 1968 v Hradci Králové - tanky mířící do Havlíčkovy ulice

Velmi chytlavý je ten citát plavčího Důry z Vančurova Rozmarného léta, ale kdeže je letos okurková sezóna; navíc okurky stouply v ceně, jako ostatně  plodiny vůbec. 

Léto tohoto roku u nás poznamenaly železniční nehody, neutuchající ohniska virové pandemie, a ohnivá výheň v Bohumíně, která vyústila do tragédie buď z chabého rozumu, nebo alkoholické demence. Chytlavé stéblo přiložil do požářiště i jistý pseudovlastenec, doufejme, že jeho ztotožnění se vyšetřovatelům povede.

Čtěte také

Rozhlédnout se po světě není rovněž žádná sláva - „Paříž východu", jak býval nazýván libanonský Bejrút je v troskách po explozi, připomínající tristně výročí Hirošimy. A po vítězných volbách prezidenta Lukašenka v Bělorusku valem sílí protesty a nepokoje obyvatelstva, což vedlo i režim Ruské federace k opatrné nabídce sousedské pomoci dostupnými prostředky.

Nemůžeme nevnímat, že se nás to netýká. Právě jsme si připomněli včerejší výročí 21. srpna 1968.

Závody našich parlamentních garnitur v deklarativní odvaze a diplomatickém našlapování směrem k Bělorusku jsou přizdobeny vyhlašováním povinných ústenek pro veřejnost k prvnímu září. Režim uvědomělé kázně je značně proměnný, v této době nikdo nic nikdy nemá míti za definitivní, jak praví píseň.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...