Václav Souček: Jeden každý

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Demonstrace na pražské Letné
0:00
/
0:00

Co všechno znamenala ta zaplněná Letná? Jen varování, nebo předzvěst další dějinné události? Ani jedno, ani druhé nesnese srovnání s listopadem 89, ale se zlou se potáže, kdo podobnou masovost podcení. 

Protichůdných aspektů všeho druhu sice obnáší takový protest víc než dost, ale mávnout nad tím blahosklonně rukou není v ničím zájmu, jakákoliv zpupnost nad takovou demonstrací je přes čáru. Mohlo, a hlavně mělo by to stačit jednou, nikoliv „třikrát - a dost".

Demonstrace na Letenské pláni 23, června 2019

Má-li špatné spaní i jeden každý plebejec se svým souborem existenčních starostí, měli by se mít na pozoru i ti na odpovědných postech. Ostatně jeden každý předseda čehosi - pokud toho dožije - bude jednou expředsedou, ministr exministrem, premiér expremiérem, prezident exprezidentem.

V roce 1991 vydalo královéhradecké nakladatelství KRUH knihu Vladimíra Kadlece s lehce výstražným titulem „Podivné konce našich prezidentů"; můžete se poohlédnout po antikvariátech.
Nebo si pusťte památeční písničku semaforské dvojičky Paleček-Janík s akustickou konstantou „Navěky tu přeci nejsi".

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.