Václav Souček: Jako šálek čaje

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslav Kubera
0:00
/
0:00

Můžete, nebo nemusíte nalézt zalíbení v programových prohlášeních, heslech, ideologii, formách a představitelích. Na to máme každý svoje gusto, a v hluboké samotě si můžeme dovolit ten přepych pocitu na první signální, pocitu nekorigovaného okolím.

Pokud jde o lidi - tedy o představitele - máme na vybranou; buď se chovat podle floskule „nevěř nikomu, komu je přes třicet“, nebo naslouchat, uvažovat, a třikrát měřit. Vydávat unáhlené úsudky, natož pak soudy se nedoporučuje.

Náhlé úmrtí Jaroslava Kubery jako by všechny halasné nesváry, půtky, nesnášenlivosti a výhrady zalilo všeobecnou lítostí nad odchodem člověka autentického do morku kostí.

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera

Všechny někdejší uštěpačné poznámky o volbě reprezentativního předsedy Senátu jsou rázem zapomenuty. A není nejmenší důvod té lítosti nevěřit, když ji člověk osobně silně sdílí.

Jaroslav Kubera byl nadán a obdařen souborem charizmatických osobních vlastností, které jej vynesly a kvalifikovaly do práce pro společnost. Zasloužil se o názornou typologickou podobu, nazývanou „homo politikum“, ruku si mohl podávat s protivníky i spolustranickými rivaly, na pivo, nebo na skleničku by s ním šel i zavilý nekuřák.

Stal se příkladem, aniž o to usiloval. Jeho jméno možná do učebnic politologie hlavními dveřmi nevejde, ale předlouho se na něj bude vzpomínat.

A co je veledůležité - v dobrém.

Spustit audio
autoři: Václav Souček , baj

Odebírat podcast

Související