Václav Souček: Jako šálek čaje

Můžete, nebo nemusíte nalézt zalíbení v programových prohlášeních, heslech, ideologii, formách a představitelích. Na to máme každý svoje gusto, a v hluboké samotě si můžeme dovolit ten přepych pocitu na první signální, pocitu nekorigovaného okolím.

Pokud jde o lidi - tedy o představitele - máme na vybranou; buď se chovat podle floskule „nevěř nikomu, komu je přes třicet“, nebo naslouchat, uvažovat, a třikrát měřit. Vydávat unáhlené úsudky, natož pak soudy se nedoporučuje.

Náhlé úmrtí Jaroslava Kubery jako by všechny halasné nesváry, půtky, nesnášenlivosti a výhrady zalilo všeobecnou lítostí nad odchodem člověka autentického do morku kostí.

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera

Všechny někdejší uštěpačné poznámky o volbě reprezentativního předsedy Senátu jsou rázem zapomenuty. A není nejmenší důvod té lítosti nevěřit, když ji člověk osobně silně sdílí.

Jaroslav Kubera byl nadán a obdařen souborem charizmatických osobních vlastností, které jej vynesly a kvalifikovaly do práce pro společnost. Zasloužil se o názornou typologickou podobu, nazývanou „homo politikum“, ruku si mohl podávat s protivníky i spolustranickými rivaly, na pivo, nebo na skleničku by s ním šel i zavilý nekuřák.

Stal se příkladem, aniž o to usiloval. Jeho jméno možná do učebnic politologie hlavními dveřmi nevejde, ale předlouho se na něj bude vzpomínat.

A co je veledůležité - v dobrém.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

  • Václav Souček: Odcházející

    Příčí se člověku psát o odcházejícím šéfovi pražské mordparty jako o policajtovi. Je to přece jen pozoruhodná postava naší kriminalistiky.

  • Václav Souček: O víně

    Není třeba citovat autority s mlsným jazykem, obrovský vzestup výsledků práce našich vinohradníků a vinařů je znát na každém kroku, jak na tuzemském trhu, tak v zahraničí.

  • Václav Souček: Symboly

    Okenní rámy bývaly na státní vlajky vybaveny; malé vlaječky do malých zděří, velké vlajky - rozumí se, že vedle československé i ta se srpem a kladivem - do velkých zděří.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.