Václav Souček: Symboly

Okenní rámy bývaly na státní vlajky vybaveny; malé vlaječky do malých zděří, velké vlajky - rozumí se, že vedle československé i ta se srpem a kladivem - do velkých zděří. Naši mívali starost, kde se sbalené prapory na společné půdě nacházejí, ale angažovaný soused se postaral a vždy nás včas zaúkoloval. 

Zřetelnou úctu ke státní vlajce jsme získali v srpnu 68, nezměrnou úctu v zimavém listopadu 89. Už krátce nato Vladimír Renčín obdařil kresbičku klopýtajícího občánka s přišlápnutým červeno-modro-bílým pruhem výstražným podtextem: „Není radno nosit příliš dlouhé trikolóry!“ Inu - vlastenectví a vlastenčení jsou dvě odlišné disciplíny.

Nový odstavec; dresy fotbalového „nároďáku“ bývaly odedávna v národních barvách. Fotbalová asociace začala se změnami k lepšímu u barvy dresů, smlouva s dodavatelem je na nich ale více než zřetelná.

Česko

Fandové by zřejmě cedili výhrady přes sevřený chrup, i kdyby se v Bulharsku vyhrálo 3: 0. Ale ani tomu, kdo si plete fotbal s volejbalem není úplně fuk, když se z národních dresů vytratí historicky zaužívané národní barvy.

Jen na okraj - dodnes se mnohému tradicionalistovi kroutí uši, když se před ním řekne „Česko“.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.