Václav Souček: O víně

Není třeba citovat autority s mlsným jazykem, obrovský vzestup výsledků práce našich vinohradníků a vinařů je znát na každém kroku, jak na tuzemském trhu, tak i na konkurenční půdě v zahraničí. 

Ta vítězství a medaile samozřejmě nejsou zadarmo, stojí to mnoho úsilí a nemalé finance, dostat se na trh je něco jiného, než jen uspět v soutěži. Proto mírně zamrzí, když i domácí média hledí „odklonit" nějaký penízek z nákladných sukcesů vinařů na svůj účet, a výsostně pozitivní zprávy účtují jako reklamu. I zaužívaná, zjednodušená rovnice, že „víno=alkohol" je mylná, ale to snad už není třeba víc rozvádět.

Červené víno

Víceméně osobní, silný zážitek pochází z doby před čtyřiceti lety, když známý našich známých přivezl z Vracova demižónek lahodného bílého. Ještě v devět večer jsme se při něm nesmiřitelně zhádali o politice, ale už po desáté vášně hasly a k půlnoci jsme si už rozuměli úžasně.

Od oněch dob jsem schopen přesvědčivě doporučovat dobré bílé z Moravy coby katalyzátor, vývojku a ustalovač mezilidských vztahů, jako víno vhodné na rozvleklé a jalové mírové konference všeho druhu.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.