Václav Souček: O víně

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03462428.jpeg
0:00
/
0:00

Není třeba citovat autority s mlsným jazykem, obrovský vzestup výsledků práce našich vinohradníků a vinařů je znát na každém kroku, jak na tuzemském trhu, tak i na konkurenční půdě v zahraničí. 

Ta vítězství a medaile samozřejmě nejsou zadarmo, stojí to mnoho úsilí a nemalé finance, dostat se na trh je něco jiného, než jen uspět v soutěži. Proto mírně zamrzí, když i domácí média hledí „odklonit" nějaký penízek z nákladných sukcesů vinařů na svůj účet, a výsostně pozitivní zprávy účtují jako reklamu. I zaužívaná, zjednodušená rovnice, že „víno=alkohol" je mylná, ale to snad už není třeba víc rozvádět.

Červené víno

Víceméně osobní, silný zážitek pochází z doby před čtyřiceti lety, když známý našich známých přivezl z Vracova demižónek lahodného bílého. Ještě v devět večer jsme se při něm nesmiřitelně zhádali o politice, ale už po desáté vášně hasly a k půlnoci jsme si už rozuměli úžasně.

Od oněch dob jsem schopen přesvědčivě doporučovat dobré bílé z Moravy coby katalyzátor, vývojku a ustalovač mezilidských vztahů, jako víno vhodné na rozvleklé a jalové mírové konference všeho druhu.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související