V pevnosti Dobrošov na Náchodsku filmaři natáčejí dokument o událostech roku 1938
Na Dobrošově si můžete o tomto víkendu připadat jako v roce 1938. Filmaři tam totiž natáčí dokumentární film o událostech, které po sobě zanechaly téměř nezničitelné betonové stavby a pohnutou historii. Nechyběla tam ani reportérka Jana Házová.
Při procházce v okolí Dobrošova proto můžete potkat dobově oblečené vojáky nebo vidět staré automobily. Film je určený návštěvníkům nově opravené tvrze, k vidění bude v kinosále zákaznického centra.
Čtěte také
Kolem nás projela Praga Alfa z roku 1928 a zálibně se na ni dívá scénárista Zdeněk Zahradník. O čem nový film bude?
„Bude přesně o tom, jak tato skupina objektů na Dobrošově vznikala. Samozřejmě to bude zařazeno do nějakých historických souvislostí, ale jde nám speciálně o to, abychom představili události, které se odehrávaly tady na Náchodsku."
Jak těžké bylo dát dohromady scénář těchto událostí? Je to sice poměrně podrobně popsaná historie, ale už dávná.
„Napsat scénář nebylo ani tak obtížné, ty události jsou víceméně známé. Ale je to otázka historického bádání. Problém je, jak z toho udělat vizuální dílo, to znamená nějaký film. Chceme použít historické dobové záběry, jako jednu linii. To jsou známé historické události jako je podpis Mnichovské dohody, vznik Československa a podobně."
Čtěte také
„A k tomu chceme přiřadit události, o kterých víme, že se tady skutečně udály. Ty tedy dotáčíme s dobovým vybavením, exponáty i vozidlem. Máme i skupinu vojáků, kteří se problematikou meziválečného období zabývají. A máme zde i odborníky, kteří nám radí, že tohle nemůžeme udělat a tohle ano."
Stojíme momentálně u Jiráskovy chaty a pod kopcem je skupinka filmařů a herců. Jde se za nimi podívat.
Pohlídat všechny technické detaily není asi úplně jednoduché. O tom nám určitě řekne víc Jan Hrubecký z Muzea východních Čech, který má na sobě dobový kostým nebo spíš uniformu.Čtěte také
„Kolegové a přátelé, kteří tady jsou, tak dělají vojenskou historii detailně. Všichni jsme buď členové klubů vojenské historie nebo i Československé obce legionářské. Film bude mít asi 15 minut a my do něj tvoříme hrané scény, které by měly ilustrovat genezi pevnostního pohraničního systému a život na Dobrošově v září roku 1938 v období vyhlášení ostrahy hranic a záříjové mobilizace."
Nový dokument budou moci zájemci pevnosti Dobrošov na Náchodsku poprvé spatřit jakmile bude objekt zpřístupněn návštěvníkům.
Související
-
Osazením houfnicových střílen v dělostřeleckém srubu Zelený pokračuje velká obnova pevnosti Dobrošov
Na vojenské pevnosti Dobrošov na Náchodsku pokračuje rozsáhlá obnova za přibližně 100 milionů korun. Práce v podzemí začaly rovnou na největším srubu Zelený.
-
Pevnost Dobrošov na Náchodsku po mnoha letech zpřístupní část chodeb svého podzemního labyrintu
Vojenská pevnost Dobrošov zpřístupní část podzemních chodeb. Jde o úsek mezi vojenskými objekty Zelený, Můstek, Jeřáb a místy, kde původně měly stát další sruby.
-
Netopýři obsadili po vojácích pevnosti Dobrošov a Josefov. Jsou to evropsky významná zimoviště
Co víte o netopýrech? Víc nám o těchto pozoruhodných zvířatech určitě poví přírodovědec Josef Hotový z Muzea východních Čech v Hradci Králové.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: ‚Stát každý rok vydělá na penzích asi 85 miliard.‘ Dezinformátoři lžou o důchodové reformě
-
Na podezřelého z útoku v Magdeburku byl vydán zatykač. Muž čelí obvinění z pětinásobné vraždy
-
‚Jsme rádi, že se o pohlaví zatím bavíme věcně,‘ zní z většiny mládežnických organizací politických stran
-
ONLINE: ‚Ohavná krutost vůči civilistům.‘ Zelenskyj odsoudil ruský útok na onkologické centrum